მისი აზრით, რა სჭირდებათ პედაგოგებს, რას ნიშნავს პასუხისმგებლობა და რა არის ყველაზე რთული კოვიდ-სიტუაციაში ? - ამ და სხვა საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით etaloni.ge-სთან ბლიც-ინტერვიუში თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის დაბა მანგლისის N1 საჯარო სკოლის დირექტირ  ლეილა აფციაური საუბრობს:
- გამოცოცხლება ვინაიდან ბავშვებს სიამოვნებთ საკლასო ოთახებში გაკვეთილების ჩატარება, ურთიერთობები ერთმანეთთან და მასწავლებლებთან.
- როგორც ყველა ადამიანს იყოს ბედნიერი, უყვარდეთ იგი და თვითონაც შეძლოს სიყვარულის გაცემა და რა თქმა უნდა, სკოლის კედლებში შეიძინოს მაქსიმალური ცოდნა, რათა სკოლის დამთავრების შემდეგ ადვილად გაიკვალოს გზა ცხოვრებაში და იპოვოს თავისი ადგილი.
- მოსწავლეს, მასწავლებელს და ასევე მოსწავლეებს შორის ურთიერთობების ნაკლებობა; ასევე ექსკურსიების, წრეების, ლაშქრობების, სპორტული ღონისძიებების შეზღუდვა და რაც ყველაზე მთავარია, მოსწავლე დიდ დროს ატარებს კომპიუტერთან და ნაკლებს მოძრაობს.
- საქმისადმი გულისყურით მიდგომას, მოვალეობების  პირნათლად შესრულებას.
- პირველ რიგში მსოფლიოს პანდემიის გარეშე, ყველას სახეზე ბედნიერ ღიმილს რასაც ვერ დაფარავს პირბადე, იმედით და ხალისით სავსე მომავალ თაობას, საქართველოში ეკონომიკის აღორძინებას და ემიგრანტების სამშობლოში დაბრუნებას, რაც დამოკიდებულია ჩვენი მომავალი თაობის განათლებაზე და აქ ლომის წვლილი აქვს სკოლას, ამიტომ ვისურვებდი სკოლების თანამედროვე სტანდარტებზე მორგებას.
- რაც შეიძლება ბევრი ტრენინგები თავის სპეციალობაში სიახლეების შესასწავლად და პრაქტიკაში გამოსაყენებლად.
- ფსიქოლოგიის შესწავლას.