„არცერთი აბიტურიენტი არ დაიჩაგრება“ - ასე გამოეხმაურა შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი სოფიო გორგოძე აბიტურიენტის კითხვას, თუ რატომ იყო რთული მათემატიკის ტესტი.
სოფიო გორგოძის განმარტებით, როდესაც საბოლოო შედეგები გახდება ცნობილი, გამოიკვეთება, რომელი იყო რთული ვარიანტი და შეფასებისა და გამოცდების ცენტრი შესაბამის გადაწყვეტილებას მიიღებს.
„ვერ გავიგებთ ტესტი რთული იყო თუ მარტივი, სანამ არ გვექნება შედეგები. იმ საგნებში, სადაც არის რამდენიმე ვარიანტი, შეგვიძლია გავარკვიოთ, რომელი ვარიანტი იყო რთული. შეიძლება სირთულის თვალსაზრისით ოდნავ სხვაობა იყოს ვარიანტებს შორის, ეს დგინდება სტატისტიკური ანალიზი და შესაბამისად ხდება ვარიანტების გათანაბრება. არცერთი აბიტურიენტი არ დაიჩაგრება“, - აღნიშნა გორგოძემ.
გარდა ამისა, შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა გრანტის გაცემის წესზე განმარტება კიდევ ერთხელ გააკეთა.
„გრანტი გაიცემა როგორც სამი გამოცდით, ასევე ოთხი გამოცდით. ვთქვათ, მესამე საგნად ვინც ჩააბარა ისტორია, საგრანტო კონკურსში ეჯიბრება ასევე იმ აპლიკანტებს, ვინც ისტორია ჩააბარეს. თუ მეოთხე საგნად ჩაბარებული აქვს გეოგრაფია, ეჯიბრება იმ ადამიანებს, რომლებსაც მეოთხე საგნად გეოგრაფია აქვთ ჩაბარებული. აპლიკანტი, სადაც უკეთესი შედეგი აქვს, იმ შედეგის მიხედვით მიიღებს გრანტს“, - განაცხადა გორგოძემ.