თანამედროვე სკოლებში ამ ნივთებს ვერ შეხვდებით. დღევანდელმა მოსწავლეებმა კი ხშირ შემთხვევაში მათი დანიშნულება არც კი იციან.
კალკა
მაშინ როცა კომპიუტერი, პრინტერი და ქსეროქსი არ არსებობდა, ბავშვები, ასლს, დიდი მოთმინებით, ასლის გადამყვანი ქაღალდის დახმარებით აკეთებდნენ.
ხის გამოსათვლელი
ის დიდი პოპულარობით საეგებლობდა. მისი დახმარებით მოსწავლეები დათვლას, შეკრება-გამოკებას სწავლობდნენ. დღეს მათ, იშვიათად სკოლამდელ დაწესებულებებში თუ შეხვდებით.
ხის დაფა და ცარცი
მოსწავლეები ხის დაფაზე ცარცით წერდნენ, მასწავლებლის დავალებით კი ერთ-ერთი მოსწავლე დაფას სველი ქსოვილით ასუფთავებდა. ხანდახან წყობიდან გამოსული პედაგოგები ცარცს მოსწავლეებს თავშიც კი ესროდნენ.
„დადექი კუთხეში“
ძველ დროში ამ პრაქტიკას საბავშვო ბაღებშიც კი იყენებდნენ. დასჯილი უნდა მდგარიყო სახით კედელთან და გაკვეთილის ბოლომდე ნაგვის ყუთი განესახიერებინა. კუთხეში დგომა - უკეთესი ალტერნატივა იყო, ვიდრე მშობლების სკოლაში დაბარება.
„გაეთრიე კლასიდან“
კლასიდან გაგდების შემდეგ ხანდახან მოსწავლეებს შემდეგ გაკვეთილებზეც არ უშვებდნენ. მოსწავლეები მასწავლებლებს ეხვეწებოდნენ, რომ გაკვეთილზე შესვლის ნებართვა მიეღოთ, რადგან წესრიგის დამრღვევი მოსწავლე შესაძლოა დირექტორს დაეჭირა და სკოლაში მშობლები გამოეძახა.
„სად არის ყელსახვევი“
საუბარი ეხება წითელ ყელსახვევს, რომლის გაუკეთებლობა იკრძალებოდა.
შაბათობა
უქმე დღეს მოსწავლეები დილიდან იკრიბებოდნენ და სკოლის მიმდებარე ტერიტორიას ასუფთავებდნენ. თანამედროვე სკოლის მოსწავლეები ამ ნებაყოფლობით აქტივობას დღეს დასუფთავების აქციას ეძახიან.
ბაბთები და სასკოლო ფორმა
ბაბთები, მუქი ფერის კაბა, თეთრი ან შავი წინსაფარი, კოლგოტი და ფეხსაცმელი, სკოლის ტანსაცმელს წარმოადგენდა. მას ბავშვები მუდმივად ატარებდნენ: შემოდგომით, ზამთარში და გაზაფხულზე. ამ ტანსაცმელში სციოდათ ზამთარში და სცხელოდათ გაზაფხულზე.