განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოს წევრების კანდიდატურათა შესარჩევად კონკურსი გამოაცხადა. ცენტრის ინფორმაციით, ამ ეტაპზე 17 კანდიდატი შეირჩევა. განაცხადის წარდგენის ბოლო ვადა კი 4 დეკემბერია.
იხილეთ შესარჩევ კანდიდატთა რაოდენობა:
• საჯარო სამართლის იურიდიული პირის ფორმითა და კერძო სამართლის იურიდიული პირის ფორმით დაფუძნებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები (ადმინისტრაციული, სასწავლო/აკადემიური, სამეცნიერო პერსონალი), აგრეთვე, სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულების სამეცნიერო პერსონალის წარმომადგენლები – 12;
• დამსაქმებელთა წარმომადგენლები, განათლების მიმართულებით მომუშავე სამოქალაქო (არასამთავრობო) სექტორისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები – 3;
• საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს წარმომადგენელი - 1;
• უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტი - 1.
საჯარო სამართლის იურიდიული პირის ფორმითა და კერძო სამართლის იურიდიული პირის ფორმით დაფუძნებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენელი, აგრეთვე, სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულების სამეცნიერო პერსონალის წარმომადგენელი, უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს:
• დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი;
• სასწავლო/აკადემიური ან სამეცნიერო შესაბამის სფეროში მუშაობის არანაკლებ 10 წლიანი გამოცდილება;
• საგანმანათლებლო პროგრამის შემუშავების, განხორციელებისა და განვითარების სპეციფიკის ცოდნა და/ან ამ პროცესებში მონაწილეობის გამოცდილება;
დამსაქმებელთა, ასევე განათლების მიმართულებით მომუშავე სამოქალაქო (არასამთავრობო) სექტორისა და საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენელი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს:
• მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი;
• შესაბამის სფეროში საშუალო ან ზედა რგოლის მენეჯერულ პოზიციებზე მუშაობის გამოცდილება;
• საბჭოს წევრობის კანდიდატად წარდგენის დროისთვის მოქმედი დამსაქმებლის სტატუსის ქონა.
სტუდენტი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს:
• არანაკლებ მაგისტრატურის სტუდენტის სტატუსის (აქტიური) ქონა;
• მაღალი აკადემიური მოსწრება;
• სტუდენტურ და საგანმანათლებლო აქტივობებში ჩართულობა.
განცხადების წარდგენის ვადა და წესი:
საბჭოს წევრობის კანდიდატის წარდგენის შესახებ განცხადება  საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში (შემდეგში - „სამინისტრო“) შესაძლებელია წარადგინოს ორგანიზაციამ ან ფიზიკურმა პირმა:
უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების, სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულების, დამსაქმებლის, სამოქალაქო (არასამთავრობო) ან საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ საბჭოს წევრობის კანდიდატის წარდგენის შემთხვევაში,   სამინისტროს წარედგინება განცხადება (დანართი N1);
კანდიდატის მიერ მიმართვის შემთხვევაში სამინისტროს წარედგინება განცხადება (დანართი N2).
ავტობიოგრაფია (CV);
სამოტივაციო წერილი (არაუმეტეს 500 სიტყვისა);
ცნობა სამუშაო ადგილიდან;
ცნობა სტუდენტის აქტიური სტატუსის შესახებ (სტუდენტის შემთხვევაში);
უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
გ) განცხადების შემოტანის ბოლო ვადა  - 4 დეკემბერი;
დამატებითი ინფორმაცია:
ავტორიზაციის საბჭოს წევრი არ შეიძლება იყოს საჯარო მოხელე, აკრედიტაციის საბჭოს ან სააპელაციო საბჭოს წევრი;
წარდგენილი კანდიდატი შესაძლებელია განხილულ იქნეს სააპელაციო საბჭოს წევრობის კანდიდატად განცხადების ფორმაში შესაბამისი თანხმობის დაფიქსირების საფუძველზე.
ავტორიზაციის საბჭოს უფლებამოსილების ვადა განისაზღვრება ერთი წლით;
განცხადებების მიღება წარმოებს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში.