„იყო ნამდვილი მასწავლებელი ნიშნავს მთელი არსებით გიყვარდეს ბავშვები”- თბილისის N45 სკოლის პედაგოგი სკოლაში მუშაობის პირველ შთაბეჭდილებებს გვიზიარებს
07-10-2019
თბილისის N45 საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასის პედაგოგი, მაგდა მიქაბერიძე სკოლაში მუშაობის პირველ შთაბეჭდილებებსა და ემოციებს გვიზიარებს.
მაგდა მიქაბერიძის წერილს ETALONI.GE უცვლელად გთავაზობთ:
„სკოლის პირველი დღე განსაკუთრებული და ამაღელვებელი იყო, როგორც ბავშვებისა და მშობლებისთვის, ასევე ჩემთვის. ბეწვის ხიდზე გასულს, მეფიქრებოდა ვაიდა, ჩაწყდეს, ხომ ვეღარ აღდგება? სწორედ ამიტომ, ორმაგი პასუხისმგებლობით ვემზადებოდი ჩემს მერცხლებთან შესახვედრად. შეხვედრისა და გაცნობის ემოციები ისეთი იყო, რომელსაც, ალბათ, ყველაზე ჯადოსნურ სიზმარშიც ვერ წარმოვიდგენდი. მათგან წამოსული გულწრფელი სიყვარული, აციმციმებული თვალები და მოკრძალებული მიხვრა-მოხვრა არასოდეს დამავიწყდება.
იყო ნამდვილი მასწავლებელი ერთდროულად ნიშნავს იყო საგნის პროფესიონალი, ფსიქოლოგი, კარგი მეგობარი, ყურადღებიანი მსმენელი, შემოქმედებითი აზროვნების, ენთუზიასტი და ყველაზე მთავარი, მთელი არსებით გიყვარდეს ბავშვები. ალბათ დამეთანხმებით, განსაკუთრებით რთულია იყო დაწყებითი კლასების მასწავლებელი, რადგან აქ მხოლოდ ზემოთ ჩამოთვლილი კი არ ხარ, არამედ, დედის, მამის, ბებია-ბაბუის ფუნქცია-მოვალეობები გემატება. თანაც ეს ის პერიოდია, როცა ბავშვი განათლებაზე ზოგად წარმოდგენას იქმნის, პიროვნებად, ინდივიდად ყალიბდება და იძენს იმ საბაზისო უნარებს, რომლებიც სრულყოფილი მოქალაქის აღსაზრდელად აუცილებელია. სწორედ ამიტომ, ვთვლი, რომ ეს  წლები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
უზარმაზარ მადლობას ვუხდი განათლების სამინისტროს, რომ მომცა შანსი გავმხდარიყავი მაძიებელი მასწავლებელი და ყველაზე დიდ მადლობას თბილისის N45 საჯარო სკოლას  ვუხდი გამოცხადებული ნდობისთვის, მხარდაჭერისთვის, შანსისთვის, რომელიც, ალბათ ადამიანს ერთხელ ეძლევა. მადლობას ვუხდი კოლექტივის თითოეულ წევრს გულთბილი მიღებისა და გამოცდილების გაზიარებისთვის.
ეს არის სკოლა, რომელიც კონკურენტუნარიან თაობას ზრდის...
აქ არის გუნდი, რომელიც განვითარებაზეა ორიენტირებული და ეს არის ადგილი, სადაც შეგიძლია გახდე საუკეთესო“,- აღნიშნავს სკოლის პედაგოგი.