საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის იუბილისადმი გამოცხადებული პროექტის ფარგლებში, ზესტაფონის კერძო სკოლა „ანაბასისში“ მე-7 კლასის მოსწავლეთა და მათი ხელმძღვანელის ნინო როინიშვილის ორგანიზებით,  პრეზენტაცია სახელწოდებით „ჩვენ გვახსოვს 9 აპრილი“ მოეწყო.
ღონისძიების ფარგლებში ასევე მოსწავლეებმა ნახეს დოკუმენტური ფილმი „1989 წლის 9 აპრილი“.
ანაბასისელებმა გაიხსენეს თავისუფლებისკენ სვლის დაწყება, 30 წლის წინანდელი საბჭოთა საქართველო, საქართველოს ხალხის დიდი ეროვნულ განმათავისუფლებელი მოძრაობა და ტრაგედია, რომელიც ისტორიაზე თავისი გავლენის მიუხედავად იმ დროს სხვა საქართველოსთვის თავგანწირვა იყო.
პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართა დისკუსია, სადაც მოსწავლეებმა ისაუბრეს საქართველოს ისტორიაში 1989 წლის 9 აპრილის როლსა და მნიშვნელობაზე. დისკუსიის შემდეგ ანაბასისელებმა მოაწყვეს მშვიდობიანი მსვლელობა, გმირთა მემორიალთან წაიკითხეს ლექსები, დაანთეს სანთლები და წუთიერი დუმილით პატივი მიაგეს 1989 წლის 9 აპრილს დაღუპულებს,  პედაგოგები ნინო როინიშვილი, თეა სამხარაძე და გიორგი ქლიბაძე გახლავთ.
ზუსტად 30 წლის წინ, მაშინ ჯერ კიდევ საბჭოთა საქართველოს დედაქალაქში შემზარავი ტრაგედია დატრიალდა. 1989 წლის 9 აპრილს გამთენიისას თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, საბჭოთა კავშირის სადამსჯელო ნაწილებმა მშვიდობიანი საპროტესტო აქცია დაარბიეს. დაღუპულებს შორის უმეტესობა ქალები იყვნენ, მათ შორის სკოლის მოსწავლეებიც; ამას გარდა იყვნენ დაჭრილები, დაუდგენელი ქიმიური ნივთიერებით მოიწამლა 2 000-ამდე პირი. 1989 წლის 9 აპრილიდან ზუსტად ორი წლისთავზე საქართველოს უზენაესმა საბჭომ ზვიად გამსახურდიას მეთაურობით საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი მიიღო, 9 აპრილი საქართველოს უახლეს ისტორიაში ჩაეწერა ტრაგედიის და ამავდროულად საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღედ.