„მე ვხატავ ადამიანებს, არა იმიტომ, თუ როგორები არიან ისინი, არა ზუსტად ისეთს, თუ როგორ გამოიყურებიან ისინი, არამედ ისეთს, თუ როგორები უნდა იყვნენ “ - ავსტრიელი ნევროპათოლოგის, ფსიქიატრის, ფსიქოლოგის, ფსიქოანალიზის ფუძემდებელის ზიგმუნდ ფროიდის შვილიშვილი 1922 წელს დაბადებული გერმანული წარმოშობის ბრიტანელი მხატვარი ლუსიან ფროიდი.
პორტრეტისტი, რომელიც ხატავდა ადამიანებს - ჩაცმულებს, შიშვლებს, მძინარეებს, ამაყებს, მოწყენილებს, მახინჯებს, ლამაზებს. როგორც თვითონ ამბობს: „ მე ყოველთვის მინდოდა შემექმნა დრამა ჩემს ნახატებში, ამიტომაც ვხატავდი ადამიანებს. უმარტივესი ადამიანური ჟესტები კი ამბავს ყვებიან.“ ადამიანებთან ერთად ხატავდა მშვიდ და უწყინარ ძაღლებს („ელი და დევიდი“, „ორმაგი პორტრეტი“, „შიშველი კლეი“), ცხენებს. აქვს რამდენიმე ავტოპორტრეტი („ჩაფიქრება“). გატაცებით ხატავდა ტლანქ, უღონო შიშველ ნატურას (“შიშველი პორტრეტი“, “მძინარა შიშველი ქალი“, “ძილი“) .
ლუციან ფროიდის სხეულებს დგომა არ შეუძლიათ, ეყდნობიან სხვადასხვა ნივთებს. მისი ახალგაზრდა მოდელები ბებრები და ღონემიხდილები ხდებიან ნახატებში. ფროიდი თავის სტუდიაში სამყაროს ქმნიდა.