„როცა საჯარო მოხელეებს და პედაგოგებს უჭირთ წაკითხულის გააზრება, ეს უფრო დიდი პრობლემაა“ - კობახიძის ამ განცხადებას განათლების მინისტრი ეთანხმება
02-12-2024
„განათლების სისტემა არის უმთავრესი პრიორიტეტი, რაც ბოლოდროინდელმა მოვლენებმა აჩვენა, დიდი ინვესტიცია უნდა ჩაიდოს სასკოლო, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით“, - ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა. მისივე თქმით, „მნიშვნელოვანია სკოლების დეპოლიტიზება“.
გარდა განათლებისა, კობახიძემ ისაუბრა ეკონომიკაზე და შემდეგ კვლავ განათლების სისტემას დაუბრუნდა:
„ამ პროცესში რაც არის კარგი - სისტემა იწმინდება, სხვადასხვა კუთხით იწმინდება სისტემა და თვითწმენდის რეჟიმზეა პრაქტიკულად ეს სისტემა გადასული. რა თქმა უნდა, ეს პროცესიც ბოლომდე იქნება მიყვანილი.
კიდევ ერთი პრობლემა, რასაც ხაზი უნდა გაესვას და რაც განათლებასთანაა დაკავშირებული, აშკარად გამოიკვეთა ის, რაც იკითხებოდა თავის დროზე PISA-ს ტესტებიდან - საქართველოში არის წაკითხულის გააზრების სერიოზული პრობლემა. როდესაც რიგითი ადამიანი ვერ იაზრებს წაკითხულს ან მოსმენილს, ეს შეიძლება იყოს ნაკლები პრობლემა, მაგრამ როდესაც წაკითხულის გააზრება უჭირთ კონკრეტულ საჯარო მოსამსახურეებს ან პედაგოგებს სკოლებში და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ეს რა თქმა უნდა, კიდევ უფრო დიდი პრობლემაა. მინდა, შევთავაზო ყველას, ვისაც წაკითხულის ან მოსმენილის გააზრება გაუჭირდა - აბსოლუტურად ყველასთან მზად ვართ დისკუსიისთვის. თუმცა, აქაც იმედი ნაკლებად შეიძლება გვქონდეს“.
საჯარო და კერძო სკოლის მასწავლებლების განცხადება - „დღეს დუმილი დანაშაულია“
მოგვიანებით, მთავრობის ადმინისტრაციის ბრიფინგზე, განათლების მინისტრი, ალექსანდრე წულაძეც დაეთანხმა პრემიერს და განაცხადა, რომ საზოგადოების ნაწილს, მმართველი პარტიის მიერ გაკეთებული განცხადებების წაკითხულის შინაარსის გააზრება, ნებით ან უნებლიეთ, უჭირს.
„ვეთანხმები [პრემიერი განცხადებას]. ჩემი აზრიც არის, რომ ოპოზიციურად განწყობილი საზოგადოების ნაწილს, მმართველი პარტიის მიერ გაკეთებული განცხადებების წაკითხულის შინაარსის გააზრება ან შეგნებულად, ან შეუგნებლად უჭირთ. მათი მხრიდან, ინფორმაცია, რომელსაც მმართველი ძალა ავრცელებს, ხშირად სწორად არაა აღქმული და ეს შეგნებულად ხდება, ნებით თუ უნებლიეთ, ზუსტად არ ვიცი“.