„ყველა მასწავლებელი გვეუბნებოდა, საბაზო ხელფასი გაზარდეთო... სტატუსის დანამატმა უნდა იარსებოს კონკრეტული ფუნქციის შესასრულებლად, მაგრამ მთავარი წილი უნდა მოვიდეს რასაც საკლასო ოთახში აკეთებს პედაგოგი“, - ამის შესახებ განათლების მინისტრის მოადგილემ, თამარ მახარაშვილმა სატელევიზიო ეთერში განაცხადა და დასძინა: „მთელი ჩვენი გარჯა იქით უნდა იყოს მიმართული, რაც შეიძლება ხარისხიანი გაკვეთილი ჩაატაროს მასწავლებელმა და არ იყოს ორიენტირებული, მოემზადოს გამოცდისთვის, დაადასტუროს კომპეტენცია... და ხშირად ეს მხოლოდ იმიტომ ხდებოდა, რომ მაღალი ხელფასი აეღო პედაგოგს“.
მახარაშვილმა ასევე განმარტა, რომ საბაზო ხელფასი არის დაბალი, რომელსაც სტატუსის დანამატი 2-3-4-ჯერ აღემატებოდა, რაც იწვევდა რიგ გაუგებრობას, თუყმცა პირველი ივლისიდან ეს მოცემულობა შეიცვლება: „1-ელი ივლისიდან ჩატარებული საათები იქნება ძირითად მდგენელი ანაზღაურების... მინდა ხაზი გავუსვა - მინიმუმ 200 ლარი ემატება ყველა მასწავლებელს, საათების მიუხედავად“.
მინისტრის მოადგილემ დამრიგებლობის ანაზღაურებაზეც გააკეთა კომენტარი და აღნიშნა, რომ „ყველა საკითხს ვერ მოერივნენ“:
„270 მლნ-ით მეტი ბიუჯეტი იხარჯება წლის განმავლობაში... ანაზღაურების უპრეცედენტო ზრდაა და აქედან გამომდინარე, ყველა საკითხს ვერ მოვერიეთ, თუმცა სკოლების ადმინისტრაციაში გვყავდა ისეთი ტექპერსონალი, ვისაც ჰქონდა დაბალი ანაზღაურება - 150-160 ლარიანი ხელფასის შემთხვევაში, ვეცადეთ მინიმუმ 300 ლარამდე მომხდარიყო ზრდა“.