ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის ელექტროენერგეტიკის რეგულირების კურსზე სწავლება აქტიურ ფაზაში გადავიდა. ცენტრის ინფორმაციით, მონაწილეებს გასვლითი აქტივობა ჰქონდათ შპს „გარდაბნის თბოსადგურ 2“-ზე, სადაც სადგურის მუშაობის სპეციფიკას გაეცნენ.
„სემეკის თავმჯდომარის, დავით ნარმანიას ინიციატივით, ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის ელექტროენერგეტიკის რეგულირების კურსის მონაწილეები შპს „გარდაბნის თბოსადგურ 2“-ზე იმყოფებოდნენ. თბოსადგურის გენერალურმა დირექტორმა, მერაბ კიპაროიძემ მათ თბოსადგურის მუშაობის სპეციფიკა გააცნო.
გარდაბნის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე განთავსებული 230 მგვტ სიმძლავრის კომბინირებული თბოსადგური ექსპლუატაციაში 2020 წელს შევიდა. ბუნებრივ აირზე მომუშავე შპს „გარდაბანი თბოსადგური 2“-ის საპროგნოზო გამომუშავება შეადგენს 1.2მლრდ კვტ/სთ-ს. კომბინირებული ციკლის, თანამედროვე ტიპის თბოსადგური უზრუნველყოფს ქვეყნის ელექტროსისტემის საიმედოობასა და სტაბილურობას, განსაკუთრებით ზამთრის თვეებში, როდესაც ჰიდროელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის რაოდენობა მინიმუმამდე მცირდება მდინარეებში წყლის ნაკლებობის გამო“, - აღნიშნულია ცენტრის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.