ადგილობრივი მოსახლეობის თქმით, მაშინ როცა აქ ბევრი იყვნენ, ბავშვების ჟივილ-ხივილი ავსებდა ეზოებს. ისინი ყოველ ოჯახში შედიოდნენ ლოცავდნენ მათ, მიცველებულებს იმქვეყნიურ სიმშვიდეს უსურვებდნენ და იქაც და აქაც - მასპინძლებს და მათგან წასულებისთვის კეთილდღეობას სთხოვდნენ უფალს... მადლიერი მასპინძლები „მიმლოცველებს“ ათასი ნუგბარით უმასპინძლდებოდნენ, მეტიც, თან ატანდნენ და საგანგებოდ მოტანილი ზურგჩანთები ივსებოდა ხორაგით, რომელიც ბოლოს პატიოსნად ან ნაწილდებოდა, ან იქვე მიირთმევდნენ პატარები, რომლებსაც ხანდახან უფროსები ხვდებოდნენ და „ხორაგის წართმევის ცერემონიალი“ იმართებოდა... უფრო ხშირად ბავშვები იმარჯვებდნენ, მათი ხელიდან ზურგჩანთის წართმევა შეუძლებელი ხდებოდა და თუ მაინც მოერეოდნენ, ბოლოს, ცხადია, უკანვე უბრუნებდნენ „დამარცხებულებს“, რომელთა ძლიერების „გამოსაცდელადაც იმართებოდა ის „შერკინებაც“... ამ დღეს მოსახლეობა მოუთმენლად ელოდა, მოლხენა და მხიარულება საყოველთაო იყო.
ამ სურათებზე კალის სოფელ-უბან დაუბერსი ლამპრობის აღნიშვნაა ასახული“,- წერს მოსწავლე გიორგი მარგველანი.