ელიტური სკოლა „გორდასა“ და საერო სკოლა „ფარნავაზის“ მოსწავლეთა შთამბეჭდავი კულტურულ-საგანმანათლებლო ტური პარიზსა და ბრიუსელში
ბათუმის ელიტური სკოლა „გორდა“ და ქობულეთის საერო სკოლა „ფარნავაზი“ მიმართულნი არიან მოსწავლეები სხვადასხვა საერთაშორისო პროექტში ჩართონ და მოზარდებს მსოფლიო დონის განათლება მისცენ.
ამავე მიზნით, ბათუმის ელიტური სკოლა „გორდას“ მოსწავლეები, პარტნიორი სკოლა „ფარნავაზის“ თანამონაწილეობით, კულტურულ-საგანმანათლებლო ტურის ფარგლებში, პარიზსა და ბრიუსელში იმყოფებოდნენ.
ვიზიტის პერიოდში მონაწილეები ეწვივნენ:
• გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციას (UNESCO); • ევროპულ პარლამენტს;
• ბრიუსელის თავისუფალ უნივერსიტეტს;
• ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლობას.
მონაწილეები დაესწრნენ:
• UNESCO-ში გამართულ სემინარს, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის როლის თაობაზე მშვიდობის მიღწევის პროცესში;
• ევროპარლამენტში გამართულ სემინარს, ევროპული ინსტიტუციების საქმიანობის შესახებ;
• ბრიუსელის თავისუფალ უნივერსიტეტში გამართულ სემინარს, ევროპაში სწავლის გაგრძელების პერსპექტივების შესახებ;
• ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლობის ოფისში გამართულ სემინარს-საქართველოს ევროპული პერსპექტივის შესახებ.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, საფეხმავლო ტურის ფარგლებში, დელეგაციის წევრებმა შემეცნებითი აქტივობები განახორციელეს ლუვრის მუზეუმში, ვერსალის სასახლესა და პარიზის ისტორიულ ადგილებში.
გარდა ოფიციალური აქტივობებისა, მონაწილეებს მიეცათ შესაძლებლობა თავისუფალი დრო გაეტარებინათ პარიზის დისნეილენდში.
პროექტი წარმოადგენს სკოლისგარეშე აქტივობას, რომელიც ეფუძნება პროექტული სწავლებისა და არაფორმალური განათლების პრინციპებსა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას.
პროექტი მომზადდა საერთაშორისო და ადგილობრივი კონსულტანტების მხარდაჭერით.