საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა იოანე ბოლნელის სახელობის სკოლაში მოსწავლეებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას მნიშვნელოვანი ყურადღება ექცევა. ამ მიზნით, დირექცია და პედაგოგები მოსწავლეებს არაერთ პროექტს, აქტივობასა თუ ღონისძიებას სთავაზობენ.
მათ შორის, მეოთხე კლასში ჯანსაღი კვების გაკვეთილი ჩატარდა. გაკვეთილის მსვლელობაში დამრიგებელი, ნატალია ხაჩატუროვა და მეოთხე კლასის მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ. მოამზადეს ჯანსაღი საკვები და ისაუბრეს სკოლაში კვების მნიშვნელობაზე.
გაკვეთილი მოსწავლეებისთვის შემეცნებითთან ერთად, სახალისოც აღმოჩნდა.
როგორც სკოლაში აღნიშნავენ, ბავშვებისთვის ჯანსაღი კვებითი ჩვევების ადრეული ასაკიდანვე სწავლება უმნიშვნელოვანესია.
„ბავშვებში ჯანსაღი კვებითი ჩვევების ჩამოყალიბებას მრავალი გრძელვადიანი სარგებელი აქვს. პირველ რიგში, ჯანსაღი კვება მნიშვნელოვანია მათი ჯანმრთელობისთვის და სწორი ფიზიკური და გონებრივი განვითარებისთვის. სწორი კვებითი ჩვევების ჩამოყალიბება ეხმარება ბავშვებს შეინარჩუნონ ჯანსაღი წონა. ჯანსაღი კვება აბალანსებს მათ ენერგიას. ბავშვები, რომლებიც არასწორად იკვებებიან, ხშირად უენერგიოდ არიან, ან პირიქით, ახასიათებთ ენერგიის მატება და აღგზნებადობა. განსაკუთრებით მაშინ, თუ მათი კვების რაციონი დიდი რაოდენობით რაფინირებული შაქრის შემცველი პროდუქტებისგან შედგება. ასეთი ჩვევების ბავშვობიდანვე დანერგვის შემთხვევაში, მათ ზრდასრულ ასაკშიც სწორი დამოკიდებულება ექნებათ საკვების მიმართ. შესაბამისად, ნაკლებად შეაწუხებთ ზედმეტი წონა და არასწორი კვებით გამოწვეული სხვა პრობლემები“,- აღნიშნავენ სკოლაში.