წყალტუბოს N1 სკოლის მე-5 კლასის მოსწავლეთა „წერილი ადამიანს, რომელიც დაუდევრად ექცევა ბუნებას“
ოტია იოსელიანის სახელობის წყალტუბოს N1 საჯარო სკოლაში მოსწავლეების ცნობიერების ამაღლების მიზნით, საინტერესო გაკვეთილები და პრეზენტაციები იმართება. პედაგოგები მათ სხვადასხვა პროექტის ფარგლებში საინტერესო აქტივობებს სთავაზობენ, რომლებშიც ბავშვები მონდომებით მონაწილეობენ.
ამჯერად, მე-5 კლასში (ხელმძღვანელი მანანა წულაია, საგნის მასწავლებელი-დოდო ხაჩიძე) სასწავლო პროექტის - „ბუნების დაცვა ჩვენი ვალია“, ფარგლებში კომპლექსური დავალების პრეზენტაცია გაიმართა. მოსწავლეებმა კლასში აღნიშნული პრეზენტაცია - ვაჟა-ფშაველას მოთხრობა - „იას“ შესწავლის შემდეგ წარადგინეს.
როგორც სკოლაში  აღნიშნავენ, კლასში მოსწავლეებმა წარმოადგინეს - „წერილი ადამიანს, რომელიც დაუდევრად ექცევა ბუნებას“.
„მოსწავლეებმა თავიანთი წერილებით ადამიანებს შეახსენეს, როგორ უყვართ ბუნების შვილებს სიცოცხლე, როგორი ურთიერთობები აქვთ, როგორ განიცდიან, რაზე ფიქრობენ, როგორ სტკივათ და უხარიათ. გამოკვეთეს, რამდენად მნიშვნელოვანია ბუნება ჩვენთვის“, - გვიყვებიან სკოლაში.
ბავშვებმა შექმნეს თემატური ნახატები, პრეზენტაციაზე გამოიყენეს დამაჯერებელი და ემოციური წინადადებები, რომელთა მეშვეობითაც საზოგადოება ბუნების დაცვის აუცილებლობაში დაარწმუნეს.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, მოსწავლეებმა პრეზნეტაციაზე მუშაობისას ასევე გაითვალისწინეს წერილის ჟანრული მახასიათებლები, განუვითარდათ წერილობითი კომუნიკაციის, პირადი წერილის ტექსტის შექმნის, ფანტაზიის, ერთმანეთის მოსმენისა და მსჯელობის უნარები.
აღსანიშნავია, რომ გაკვეთილს ესწრებოდა სკოლის დირექტორი - ფაქიზო ფანჩულიძე, რომელმაც მოსწავლეებს მოუსმინა, მათი ნაშრომები დადებითად შეაფასა და შეახსენა, რომ თუ ბუნებას გავუფრთხილდებით თავიდან ავიცილებთ ეკოლოგიურ საფრთხეს, ამიტომ ყველა ადამიანი ვალდებულია, იზრუნოს გარემომცველ სამყაროზე და დაიცვას ის.