თერჯოლის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვედა სიმონეთის N2 საჯარო სკოლაში მოსწავლეებში წიგნიერების დონის ამაღლებასა და მათში კითხვის კულტურის დანერგვას ძალიან დიდი ყურადღება ექცევა.
ამ მიზნით სკოლაში საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით კვირეული მოეწყო.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან საინტერესო და  შემეცნებითი კვირეული სკოლაში წარმატებით დასრულდა. მასში მონაწილეობდა თითქმის ყველა კლასი.
კვირეულის ფარგლებში უფროსკლასელებმა წაიკითხეს, ქართველ კლასიკოსთა ნაწარმოებები, ხოლო პატარებმა ქართული ხალხური ზღაპრები. ბავშვებმა გამოძერწეს, დახატეს წაკითხული ნაწარმოების გმირები, წარმოადგინეს ინსცენირება, პატარებმა წაკითხული ზღაპრის სიუჟეტები შექმნეს ელექტრონულად ბუკებში და გაახმოვანეს ზღაპრის გმირები.
„სკოლის დირექცია მადლობას უხდის ქართული ენისა და ლიტერატურის და დაწყებითი განათლების კათედრებს. აგრეთვე სკოლის ბიბლიოთეკარს, ქალბატონ ნარგიზ კუპატაძეს, მათი ორგანიზებით სკოლაში საოცარი კვირეული წარიმართა. ეს დღეები ძალიან დიდხანს ემახსოვრება კვირეულის ყველა მონაწილეს...“, - აღნიშნავს სკოლის დირექცია.