თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ შავსაყდრის საჯარო სკოლაში მოსწავლეთა წიგნიერების დონის ამაღლებას დიდი ყურადღება ექცევა. ამ მიზნით, დირექცია და პედაგოგები მოსწავლეებს მრავალფეროვან ღონისძიებებს სთავაზობენ და მომავალ თაობას წიგნის სიყვარულს პირველი კლასიდანვე ასწავლიან. შესაბამისად სკოლაში ხალისით აღინიშნა წიგნის საჯაროდ კითხვის დღე. გლობალურ გამოწვევაში ჩაერთნენ როგორც უფროსკლასელები ისე უმცროსკლასელები.
უფროსკლასელებს ტოლი არც უმცროსებმა დაუდეს - მე-5, მე-6 და მე-7 კლასის მოსწავლეებმა წასაკითხად აირჩიეს „ჰარი პოტერი“.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, საინტერესო იყო გარჩევა, წაკითხულიდან აზრის გაზიარება.
მე-2, მე-3 და მე-4 კლასის გოგონებმა აირჩიეს წიგნი „პეპი გრძელწინდა“, მათ საინტერესოდ მოაწყვეს კუთხე საკლასო ოთახში და პედაგოგ ნანა თეგაძის აქტიურობით, ჩაერთვნენ მარათონში.
„ძალიან საინტერესოდ წარიმართა მათი შემოქმედებით საღამო, ერთმანეთს ეცილებოდნენ კითხვაში, ისე მოეწონათ აქტივობები, პეპის როლიც კი გაითავისეს და ცდილობდნენ დამსგავსებოდნენ საოცრად კეთილ გოგონას.
ბოლოს ყველამ ერთად დავისახეთ მიზნად, ხშირად მოეწყოს მსგავსი აქტივობა სკოლაში და დევიზად დავისახოთ „წიგნი ის მეგობარია რომელიც არასოდეს გიღალატებს“,- აღნიშნავენ სკოლაში.