„ნიკოფსიითგან დარუბანდამდე“ - ბათუმის N13 სკოლის ნორჩ ისტორიკოსთა კლუბმა დავით აღმაშენებლის ხსენების დღეს ღონისძიება მიუძღვნა
ბათუმის N13 საჯარო სკოლაში მოსწავლეთა პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას და შესაბამისად საქართველოს ისტორიის სიღრმისეულად სწავლებას დიდი ყურადღება ექცევა.
სკოლაში წარმატებით ფუნქციონირებს ნორჩ ისტორიკოსთა კლუბი „მემატიანე“.
კლუბმა 8 თებერვალს გამართა ღირსი მეფის დავით აღმაშენებლის ხსენებისა და მეფედ კურთხევიდან 934 წლისთავისადმი მიძღვნილი შეხვედრა - „ნიკოფსიითგან დარუბანდამდე“.
შეხვედრის ფარგლებში მე- 8, მე-9,მე-10 და მე-11 კლასის მოსწავლეებმა, კლუბ „მემატიანეს“ წევრებმა, წარმოადგინეს დიდი მეფის მოღვაწეობის დროინდელი ისტორიული ფაქტები.
მხატვრულად წაიკითხეს ანა კალანდაძის ლექსი - „ფეხი დამადგით, გულზე დამადგით ფეხი ყოველმან“. ზ.ნანობაშვილის - „ძლევავ საკვირველო-დავით“. მოსწავლეებმა ასევე წაიკითხეს არსენ იყალთოელის -„დავით აღმაშენებლის ეპიტაფია“. მოზარდებმა დოკუმენტური ფილმიდან - „ძლევაი საკვირველი“ ფრაგმენტებიც ნახეს. დამსწრე საზოგადოებამ მოისმინა გოგი დოლიძის სიმღერა - „აღმაშენებელი თბილისს მობრძანდება“.