მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქსოვრისის საჯარო სკოლაში დავით აღმაშენებლის ხსენების დღესთან დაკავშირებით საინტერესო ღონისძიებები ჩატარდა.
სკოლაში, X კლასისის მოსწავლეებმა (დამრიგებელი ელზა ღვინიაშვილი) ისტორიის გაკვეთილზე სლაიდების საშუალებით, თანაკლასელების წინაშე დავით აღმაშენებლის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ საინტერესო პრეზენტაცია წარადგინეს.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, მოსწავლეებმა ლექსები და მისი მოღვაწეობიდან ამონარიდები წაიკითხეს. ასევე გაეცნენ საინტერესო წყაროებს, რომელთა მეშვეობითაც ცოდნა აიმაღლეს. მოსწავლეებმა ღონისძიებაზე წუთიერი დუმილით პატივი მიაგეს მის ხსოვნას.
ამ დღეს ასევე III კლასის მოსწავლეებმაც (დამრიგებელი - ნინო ბერიძე) მიუძღვნეს ღონისძიება სახელწოდებით: „ჩემი სამშობლო საქართველოა“ . ბავშვებმა საქართველოს დიდი მეფეები: ფარნავაზი, ნანა დედოფალი, მეფე მირიამი, ვახტანგ გორგასალი, ბაგრატ III, დავით აღმაშენებელი, თამარი და გიორგი ბრწყინვალე განასახიერეს.
„მოსწავლეებმა გაიხსენეს ქეთევან დედოფლის წამებული ცხოვრება, მისი ღვაწლი სარწმუნოებისა და სამშობლოსადმი. ასევე შეასრულეს სიმღერები და ლექსები, ბოლოს ბავშვებმა ფიცი დადეს, რომ იქნებოდნენ ქვეყნისთვის ღირსეული მამულიშვილები“, - აღნიშნავს სკოლის წარმომადგენელი.
აღნიშნული ღონისძიებებით სკოლამ სრულიად საქართველოს მიოულოცა ეს დღე.
აღსანიშნავია, რომ მსგავი ღონისძიებები მოსწავლეთ შესაძლებლობებსა და უნარების განვითარებაში მნიშვნელოვანს როლს თამაშობს.