„ზოგადი განათლების მთავარი მიზანი ბავშვების ყოვლისმომცველი და ჰარმონიული განვითარებაა“ -მარგო ბალასანიანი, მიასნიკიანის საჯარო სკოლის დირექტორი
30-07-2021
„ზოგადი განათლების მთავარი მიზანია ბავშვების ყოვლისმომცველი და ჰარმონიული განვითარება“- ამბობს ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ მიასნიკიანის საჯარო სკოლის დირექტორი, მარგო ბალასანიანი და საუბრობს, თუ რა უნდა იყოს განათლების სფეროში სახელმწიფოს პოლიტიკის საფუძველი, ზოგადი განათლების, დაწყებითი, საშუალო და უმაღლესი სკოლების მიზნები.
„საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო პოლიტიკის საფუძველი განათლების სფეროში არის ეროვნული სკოლა, რომლის მთავარი მიზანია შექმნას სათანადო პროფესიული მომზადების მქონე ადამიანი, ყოვლისმომცველი განვითარებული, აღზრდილი პატრიოტიზმის, სახელმწიფოებრიობის და კაცობრიობის სულისკვეთებით.
ზოგადი განათლების მთავარი მიზანია ბავშვების ყოვლისმომცველი და ჰარმონიული განვითარება, მოსწავლეთა გონებრივი, მზრუნველი, ფიზიკური და სოციალური შესაძლებლობები, მათი სწორი ქცევისა და ქცევის განვითარება.
დაწყებითი სკოლის მთავარი მიზანია მოსწავლის გონებრივი, ემოციური და ფიზიკური შესაძლებლობების განვითარება, ენობრივი აზროვნება, წიგნიერება, ლოგიკა და მუშაობის ძირითადი უნარ-ჩვევები. დაწყებითი სკოლა უზრუნველყოფს სასწავლო აუცილებელ პირობებს საშუალო სკოლაში სწავლის გასაგრძელებლად საჭირო დონეზე.
საშუალო სკოლის ძირითადი მიზანია ადამიანის, ბუნების, საზოგადოების ცოდნის მიწოდება, მათი ცხოვრებაში გამოყენების შესაძლებლობა, უნარები, ზნეობრივი და მზრუნველი ღირებულებები, რაც აუცილებელია მოსწავლეებმა სწავლის გასაგრძელებლად საშუალო სკოლაში ან პროფესიული სკოლა, ასევე ასაკობრივი მუშაობა.
უმაღლესი სკოლის მთავარი მიზანია სტუდენტს მიაწოდოს პროფესიული განათლება, ცოდნა, შესაძლებლობები და უნარები, რომლებიც აუცილებელია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის“ - ასე ფიქრობს განათლების საკითხებზე მიასნიკიანის საჯარო სკოლის დირექტორი, მარგო ბალასანიანი.