დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი ვაქცინაციის პრიორიტეტული ჯგუფების შესახებ საუბრობს და აცხადებს, რომ მასწავლებლებს შორის, პირველ რიგში, ასაკოვანი პედაგოგები აიცრებიან.
„ჩვენი პრიორიტეტიზაცია ეყრდნობა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის, ამერიკის დაავადებათა კონტროლის ცენტრის და თითქმის ყველა განვითარებული ევროპული ქვეყნის რეკომენდაციებს, სადაც თითქმის ყველგან უპირველესად იცრებიან სწორედ ჯანდაცვის მუშაკები, შემდეგ, უმრავლეს ქვეყნებში, ეს არის ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით. რა თქმა უნდა, მასწავლებლებიც გარკვეულად მოწყვლადი ფენაა, რომლებიც აიცრებიან იმ პრიორიტეტიზაციის შემდეგ და ეს არის გეგმაში გაწერილი - ე.წ. სპეციალური ჯგუფები - ეს გახლავთ მასწავლებლები, პოლიცია, ისინი, ვინც წინა ხაზზე არიან და რომლებიც, რა თქმა უნდა, აიცრებიან. იგივე მასწავლებლები, ასაკობრივი ჯგუფის მიხედვით, 65-წელზე ზემოთ ვინც არის, ისინი არიან უფრო წინა ჯგუფში, ვიდრე ვთქვათ ახალგაზრდა მასწავლებლები, რადგან მოგეხსენებათ, ვაქცინაციის ერთ-ერთი მთავარი დანიშნულებაა, გარდა იმისა, რომ ინფექციის გავრცელების შეკავება მოახდინოს, ამავე დროს, დავიცვათ ყველაზე უფრო მოწყვლადი, ანუ ხანდაზმული მოსახლეობა ფატალური გართულებებისაგან“, - განაცხადა ამირან გამყრელიძემ.
გამყრელიძემ სკოლების შესახებაც ისაუბრა და მაღალი კლასის მოსწავლეებისთვის პირბადის ტარების აუცილებლობას გაუსვა ხაზი:
„ყველანაირი ლიბერალიზაცია შეზღუდვების, მომატებული რისკია ინფექციის გავრცელების. ჩვენ ვართ სტაბილიზაციის გზაზე. სკოლებში პროტოკოლი არსებობს. ასევე, მასწავლებლები პერიოდულ ტესტირებას გადიან, სკოლაში პედაგოგებისა და პერსონალისთვის აუცილებელია პირბადე, მაგრამ დაავადებათა კონტროლის ცენტრი გამოვიდა ინიციატივით, რომ პირბადე სავალდებულო იყოს მოსწავლეებისთვის, მხუთე კლასიდან. ჩვენ დათქმა გავაკეთეთ, რომ მეხუთე კლასიდან ზემოთ სავალდებულო იყოს, მეხუთე კლასის ქვემოთ რეკომენდირებული და მშობელმა გადაწყვიტოს“.