„ასეთი რა თაობა ვართ, ჩვენ დავიბადეთ და ვარდების რევოლუციის საწყისი პერიოდი იყო, სკოლაში შევედით და რუსეთ-საქართველოს ომი დაიწყო, ახლა სკოლას ვამთავრებთ და კორონაა, განათლების სამინისტრო ლამაზად შეგვიშვი უნივერსიტეტებში, თორემ მესამე მსოფლიო ომი გვიღიმის“ - ასე იუმორნარევი სევდით გამოხატავენ მე-12 კლასელები ბოლო ზარის და ბანკეტის გარეშე სკოლის დასრულებას.
გასულ წლებში დამამთავრებელი კლასები სკოლის კედლებს და მასწავლებლებს მაისის შუა რიცხვებში ემშვიდობებოდნენ. „ბოლო ზარი“ ყოველთვის განსაკუთრებულად აღინიშნებოდა. ხშირ შემთხვევაში, დამრიგებლები და სხვა კლასების მოსწავლეები მათ ღონისძიებით აცილებდნენ.
„ბოლო ზარის“ შემდეგ იწყებოდა სამზადისი: გოგონები საბანკეტო კაბებს იზომავდნენ, ბიჭები კი ჩასაცმელზე მეტად იმას გეგმავდნენ, თუ რომელი მოდელი მანქანით წასულიყვნენ ბანკეტზე. სკოლის დამთავრების აღსანიშნი წვეულებები, ძირითადად, მდიდრულ რესტორნებში იმართებოდა, თუმცა ბოლო წლებში მე-12 კლასელები ბანკეტს რამდენიმედღიან ექსკურსიას ამჯობინებდნენ და მიდიოდნენ ზღვაზე, მთაში თუ მეზობელ „თბილ ქვეყნებში“ დასასვენებლად.
წელს სკოლები მე-12 კლასელებს განსხვავებულად დაემშვიდობებიან - „ბოლო ზარის“ გარეშე. დამრიგებლების ნაწილი ფიქრობს, რომ „დაჩაგრულ“ მოსწავლეებს ახალ სასწავლო წელს, სექტემბერში მოუწყონ გაცილება, ნაწილი კი ფიქრობს, რომ გზა დამამთავრებელ კლასს დისტანციურად დაულოცოს.
მიუხედავად ამ ყველაფრისა, მე-12 კლასელები „იღბლიანები“ არიან იმ მხრივ, რომ უფროსი თაობებისგან განსხვავებით, საატესტატო გამოცდებს არ აბარებენ და სკოლას დამატებითი ღელვის გარეშე ტოვებენ.
თავად დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეები, ბანკეტსა და სკოლიდან გაცილებაზე მეტად ეროვნული გამოცდების წარმატებით ჩაბარებაზე ოცნებობენ. რაც შეეხება მშობლებს, მათ „ბოლო ზარის“ და ბანკეტის გაუქმება ახარებთ კიდეც, რადგან ეს ყველაფერი მნიშვნელოვან ფინანსურ ხარჯებს მოითხოვდა.
ეს კი მე-12 კლასელების კომენტარებია სოციალურ ქსელში: