ნიკოლოზ (ნიკო) კეცხოველის სახელობის გორის N1  საჯარო სკოლის მე-7 კლასის მოსწავლეები, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, კეთილდღეობისა და განვითარების ცენტრს ესტუმრნენ.
დღის ცენტრის აღსაზრდელებსა და პირველი სკოლის მოსწავლეებს საშუალება ჰქონდათ, ერთობლივად ენახათ კატერინ ვან კამპენის დოკუმენტური ფილმი „მფრინავი ენი“. ფილმის ნახვის შემდეგ ახალგაზრდებმა იმსჯელეს  შესაძლებლობის შეზღუდვის გამომწვევ მიზეზებზე, მათი ცხოვრების სირთულეებზე, სოციუმთან ურთიერთობებზე.
„კლასის ხელმძღვანელი, ლანა ფერაძე აღნიშნავს, რომ  აქტივობის დაგეგმვისას სამი ძირითადი მიზანი ჰქონდა. მას უნდოდა, ერთის მხრივ, ფილმის ნახვითა და ცენტრში ვიზიტით მოსწავლეებისათვის მიეწოდებინა თეორიული ცოდნა და ინფორმაცია შშმ პირთა წინაშე მდგარი გამოწვევების შესახებ. მეორეს მხრივ, მის მოსწავლებსა და თანატოლებს, რომლებიც  დღის ცენტრის აღსაზრდელები არიან,  შესაძლებლობა ჰქონოდათ ერთობლივად, ნაკლებად ფორმალურ გარემოში ემსჯელათ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების წინაშე მდგარი გამოწვევებისა და მათი გადაჭრის გზების  შესახებ.
ერთობლივი ღონისძიებისას, განსაკუთრებით კი ფილმის ჩვენებისა და განხილვის შემდეგ, ბავშვებისათვის ნათელი გახდა, რომ არაადაპტირებული გარემო, ასევე, არასაკმარისი სოციალური თუ კულტურული მომსახურებები, საზოგადოების გარკვეული ნაწილის ნაკლებად პოზიტიური დამოკიდებულება და ინფორმაციის დეფიციტი ხელს უშლის შშმ ბავშვთა ყოველდღიურ აქტივობებში ჩართვას, მათ სრულყოფილ ინტეგრაციას თანატოლებთან.  მესამე მიზნის თვალსაჩინო შედეგი კი  შეხვედრის დასრულებისას ნათლად ჩამოყალიბებული მეგობრული ურთიერთობები და სამომავლო ერთობლივი აქტივობების დაგეგმვის სურვილი იყო“,-აცხადებს სკოლის წარმომადგენელი.
3 დეკემბერს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღეა. იგი 1992 წელს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მიერ დაარსდა. თარიღის დაწესება მიზნად ისახავს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვისა და კეთილდღეობის უზრუნველყოფის უკეთ გარანტირებას, ასევე, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას აღნიშნულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის თაობაზე, მათ შორის, იმ დისკრიმინაციისა და გარიყვის შესახებ, რასაც ისინი საუკუნეების განმავლობაში, მთელი მსოფლიოს მასშტაბით განიცდიდნენ.