ავსტრალიის ეროვნული უნივერსიტეტის მეცნიერების ახალ კვლევას თუ დავუჯერებთ, ადამიანების სწავლის უნარი დამოკიდებულია წიგნების რაოდენობაზე, რომელთა გარემოცვაშიც იზრდებოდა. ამასთან, არ აქვს მნიშვნელობა, კითხულობდნენ თუ არა ისინი მათ. კვლევის შესახებ სტატია ჟურნალმა Social Science Research გამოაქვეყნა.
კვლევის შედეგად აღმოჩნდა, რომ სამეცნიერო ხარისხის მქონე ადამიანებმა, რომელებიც მცირე რაოდენობის წიგნების გარემოცვაში გაიზარდნენ, წიგნიერების ისეთივე დონე აჩვენეს, როგორც ადამიანებმა, რომლებმაც სკოლა მე-9 კლასის შემდეგ მიატოვეს მაგრამ დიდი საოჯახო ბიბლიოთეკა ჰქონდათ.
მეცნიერები მივიდნენ დასკვნამდე, რომ რაც უფრო მეტი წიგნი იქნება 16 წლის მოზარდის გარშემო, მით უფრო მაღალი იქნება მისი წიგნიერების დონე, დამოუკიდებლად იმისა, როგორ სწავლობს და რამდენი წიგნი წაიკითხა სინამდვილეში.
მეცნიერებმა ასევე სახლში წიგნების საშუალო რაოდენობის მიხედვით ქვეყნების რეიტინგი შეადგინეს.
რეიტინგში პირველი ადგილს ესტონეთი იკავებს - საშუალოდ, ესტონურ ოჯახში 218 წიგნია. მეორე ადგილზეა - ნორვეგია 212 წიგნით, მესამეზე - ჩეხეთი 204 წიგნით. მეოთხე ადგილზე კი დანია192 წიგნით.
აღსანიშნავია, რომ საშუალოდ მსოფლიოში თითოეულ ოჯახში 115 წიგნია.