იოსებ ოცხელის სახელობის ქუთაისის N2 საჯარო სკოლაში შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ენისა და ლიტერატურის კაბინეტი გაიხსნა
იოსებ ოცხელის სახელობის ქუთაისის N2 საჯარო სკოლაში შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ენისა და ლიტერატურის კაბინეტი გაიხსნა.
სკოლის წარმომადგენლის თქმით, კაბინეტს ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი ნინო თურქია უხელმძღვანელებს.
კაბინეტის გახსნას ქუთაისის შოთა რუსთაველის საზოგადოების თავჯდომარე, მერაბ კვიცარიძე და ისრაელის ხაიფას ოლქის კულტურული განყოფილების თავჯდომარე, შოთა წვანიაშვილი დაესწრნენ.
ღონისძიებას მე-6/4 კლასმა (დამრიგებელი ნინო თურქია. ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი ნინო თურქია) უმასპინძლა.
საპატიო სტუმრებმა მოსწავლეებს მიულოცეს გვირილობის დღესასწაული. სტუმრებს ლექსით მიესალა ნორჩი დეკლამატორი, მე-6/4 კლასის მოსწავლე, საბა კაკაურიძე.
შოთა რუსთაველის კაბინეტის ხელმძღვანელმა, ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელმა, ნინო თურქიამ სტუმრებს მის მიერ ასომთავრულით გადაწერილი ,,ვეფხისტყაოსანი“ და მიხაი ზიჩის მიერ დასურათებული 1888 წელს გამოცემული ,,ვეფხისტყაოსანი“ დაათვალიერებინა.
„უნდა აღვნიშნოთ ის ფაქტი, რომ ქუთაისის N2 საჯარო სკოლაში შოთა რუსთაველის საუკეთესო ბიუსტი ინახება. გადაწყდა, რომ მისი ასლი დაიდგმება იერუსალიმში, ჯვრის მონასტრის შესასვლელში“,-აღნიშნავს სკოლის წარმომადგენელი.