განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის, მიხეილ ბატიაშვილის განცხადებით, მე-12 კლასისთვის წელსვე გამოცდების გაუქმების საკითხზე ექსპერტებთან და კანონმდებლებთან ერთად იმსჯელებენ.
მისი თქმით, გადაწყვეტილებამ არ უნდა დააზარალოს რეფორმა.
„ეს რეფორმა რეალურად, 2020 წლიდან შედის ძალაში, ამიტომ რადგან ამაზე ვსაუბრობთ ამისთვის მე-11 კლასი უნდა გაგვეთავისუფლებინა. რატომ უნდა დაგვეზარალებინა?!  რაც შეეხება მე-12 კლასს, სამსჯელო საგანია ექსპერტებთან ერთად  და საკანონმდებლო ორგანოსთან. მიზანი ერთადერთი გვაქვს, რომ პირველ რიგში, არ დავაზარალოთ რეფორმა, მეორე უკიდურესობა არ უნდა დაგვემართოს, რომ ნაჩქარევი გადაწყვეტილებები, ნეგატიურად არ აისახოს პროცესზე. კონსულტაციები გაგრძელდება ექსპერტებთან და საკანონმდებლო ორგანოში. გადაწყვეტილება პირველ რიგში იქნება არა სისტემის დაზიანებისთვის, არამედ გაჯანსაღებისთვის“,- განაცხადა მიხეილ ბატიაშვილმა ტელეკომპანია „იმედთან“ საუბრისას.
მე-12 კლასელებისთვის საატესტატო გამოცდების დატოვება და მე-11 კლასელებისთვის გაუქმება, კითხვებს უჩენს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარეს მარიამ ჯაშს. მისი თქმით, აღნიშნულის შესახებ მიხეილ ბატიაშვილთან ისაუბრებს.
„მე-11 კლასელებისთვის გამოსაშვები გამოცდები თუ უქმდება, არათანაბარ პირობებში ვაყენებთ მე-12 კლასელებს. პირადად მე მრჩება კითხვები, რატომ ვტოვებთ მე-12 კლასისთვის გამოცდებს ერთჯერადად. საბოლოო გადაწყვეტილება 13-დან 15 თებერვლამდე გვექნება მიღებული გასვლით სხდომაზე“, – განაცხადა ჯაშმა.
შეგახსენებთ, რომ მე-11 კლასელებისთვის საატესტატო გამოცდები 2019 წელს მოიხსნება, მე-12 კლასში კი გამოცდები ჩატარდება არსებული ფორმატით და ამ ეტაპზე არ შეიცვლება ატესტატის გაცემის წესი. როგორც განათლების სამინისტროში გამართულ პრეზენტაციაზე აღნიშნეს, მე-12 კლასში საატესტატო გამოცდები 2020 წელს გაუქმდება.
საატესტატო გამოცდების წელსვე გაუქმების მოთხოვნით, ბათუმში სკოლების მე-12 კლასის მოსწავლეების ნაწილმა საპროტესტო აქციები გამართეს. საპროტესტო აქცია, 3 თებერვალს თბილისში მცხოვრებმა მე-12 კლასის მოსწავლეებმაც დააანონსეს.