„სკოლაში წასვლის წინ სულ რაღაც სტკივდება, უხასიათოდაა, მთხოვს რომ არ გავუშვა“ - არც თუ იშვიათია მსგავსი ჩივილები მშობლებისგან.
თემის აქტუალობიდან გამომდინარე, Etaloni.ge გთავაზობთ რჩევებს, რომლებიც მსგავსი სიტუაციის ეფექტურად გადაჭრაში გადეხმარებათ:
• გაკვეთილების გაცდენა ხანდახან შეიძლება- როდესაც ხედავთ, რომ თქვენი შვილი სკოლაში წასვლას არიდებს თავს, ნუ დააძალებთ, დატოვეთ სახლში, თუმცა აუცილებლად ჰკითხეთ მიზეზეი, რატომ იქცევა ასე. ეს შეიძლება კლასელებთან უთანხმოებას, მასწავლებლის შიშსა და გაუგებარ საგაკვეთილო მასალას უკავშირდებოდეს. უნდა იცოდეთ მიზეზი, რათა საკითხის მოგვარება შეძლოთ, ბავშვი კი უნდა გრძნობდეს, რომ თქვენ მის მხარეზე ხართ.
• დაძაბული და სტრესული გარემო ბავშვის ფსიქიკაზე ცუდად აისახება და ძალდატანებით მეცადინეობითა და სკოლაში სიარულით უფრო აუცრუვდება სწავლაზე გული. არსებობს გამოცდილება მსოფლიოში, როდესაც მსგავსი ტიპის მოსწავლეებისთვის ყოველ მეხუთე კვირას არდადეგები იგეგმება. რამდენიმე დღე საგაკვეთილო პროცესის გაცდენა თქვენს შვილს „ოროსნად“ არ აქცევს, პირიქით, ფსიქოლოგიურად დასვენებისთვის განწყობა მას ახალი ძალებითა და ენერგიით აავსებს.
• იმისათვის, რომ ბავშვი სასწავლო პროცესსა და მასალას არ ჩამორჩეს, სთხოვეთ, გაიგოს საშინაო დავალებები და თავად ამეცადინეთ სახლში.
• გირჩევთ, გაესაუბროთ კლასის დამრიგებელსა და მასწავლებელს, მათ შეხედულებებს გაეცნოთ და ერთად მოძებნოთ საკითხის გადაჭრის გზები. სკოლის შეცვლა, ხშირ შემთხვევაში, თქვენს შვილს არსებულ პრობლემებს ვერ მოუგვარებს, რადგან დამკვიდრება და სასწავლო გარემოსთან შეგუება ყველაგნ მოუწევს.