შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა გამოაქვეყნა საგამოცდო პროგრამა, რომელშიც დაზუსტებლია, თუ რა საკითხების ცოდნა მოეთხოვებათ 2026 წლის აბიტურიენტებს თითოეულ საგანში.
მნიშვნელოვნად არის შეცვლილი, როგორც ქართული ენისა და ლიტერატურტის, ისე ისტორიის საგამოცდო პროგრამა.
დამატებულია გასულ წელს პროგრამიდან ამოღებული საკითხები და ამასთან, დამატებულია საკითხი: ბრძოლა ტერიტორიული მთლიანობის შესანარჩუნებლად, 2008 წლის რუსეთის ინტერვენცია საქართველოში.
საკითხების ჩამონათვალი, რომელიც დაემატა წინა წლის პროგრამას:
რუსეთის მიერ ქართული სამეფო-სამთავროების დაპყრობა; XIX საუკუნის პირველი ნახევრის განმათავისუფლებელი აჯანყებები, 1832 წლის შეთქმულება; ბატონყმობის გაუქმება; ილია ჭავჭავაძისა და თერგდალეულების მოღვაწეობა, 1922-1924 წლების ანტისაბჭოთა, განმათავისუფლებელი აჯანყებები; კოლექტივიზაცია 1930-იანი წლების პოლიტიკური რეპრესიები; ქართველები მეორე მსოფლიო ომში; ბრძოლა ტერიტორიული მთლიანობის შესანარჩუნებლად, 2008 წლის რუსეთის ინტერვენცია საქართველოში.
იხილეთ 2026 წლის ერთიანი ეროვნული საგამოცდო პროგრამა ისტორიაში
ქართულის საგამოცდო პროგრამა გაიზარდა: „ჰაკი აძბა“, „კოსმოპოლიტიზმი და პატრიოტიზმი“, „გოგჩა“... კიდევ რისი ჩაბარება მოგიწევთ 2026 წლის ეროვნულებზე