საჯარო სკოლის მასწავლებლებისთვის შრომით ხელშეკრულებაში სავალდებულო პირობების ჩამონათვალი განისაზღვრა - მინისტრი ბრძანება გამოქვეყნდა
საჯარო სკოლის დირექტორსა და მასწავლებელს შორის დადებული შრომითი ხელშეკრულების სავალდებულო პირობების წესში ცვლილებები შევიდა. აღსანიშნავია, რომ კანონის მიხედვით, შრომითი ურთიერთობა სკოლასა და მასწავლებელს შორის წარმოიშობა მასწავლებლის მიერ სამუშაოს შესრულების ფაქტობრივად დაწყების მომენტიდან, თუ შრომითი ხელშეკრულებით სხვა რამ არ არის განსაზღვრული
გთავაზობთ, შრომითი ხელშეკრულების სავალდებულო პირობებს:
1. შრომითი ხელშეკრულებით განისაზღვრება შრომითი ხელშეკრულების კატეგორია და:
• შრომითი ხელშეკრულების სარეგისტრაციო ნომერი, მისი დადების თარიღი და ადგილი;
• ინფორმაცია შრომითი ხელშეკრულების მხარეთა შესახებ;
• მუშაობის დაწყების თარიღი და შრომითი ურთიერთობის ხანგრძლივობა;
• შრომითი ხელშეკრულების მხარეთა უფლებები და მოვალეობები, მათ შორის, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის 2019 წლის 20 აგვისტოს №174/ნ ბრძანებით დამტკიცებული მასწავლებლის საქმიანობის დაწყებისა და შეწყვეტის წესის 11​​1 მუხლის მე-7, მე-8 და მე-9 პუნქტებით დადგენილი ფუნქციები, ამავე პუნქტებით დადგენილი წესით;
• სამუშაო დრო და დასვენების დრო;
• სამუშაო ადგილი;
• თანამდებობა და შესასრულებელი სამუშაოს სახე ან აღწერილობა;
•  შრომის ანაზღაურების ოდენობა და გადახდის წესი;
• ზეგანაკვეთური სამუშაოს ანაზღაურების წესი;
•  ანაზღაურებადი შვებულების ხანგრძლივობა, ანაზღაურების გარეშე შვებულების ხანგრძლივობა და ამ შვებულებების მიცემის წესი;
• მხარეთა პასუხისმგებლობის წესი;
• დამსაქმებლისა და დასაქმებულის მიერ შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის წესი;
• შრომითი ხელშეკრულების ეგზემპლართა რაოდენობა;
• შრომით ხელშეკრულებაზე ხელმომწერი მხარეების რეკვიზიტები;
• სხვა დამატებითი პირობები, რომელთა გათვალისწინება არ არის აკრძალული საქართველოს კანონმდებლობით.
2. შრომითი ხელშეკრულებით შეიძლება განისაზღვროს, რომ შრომის შინაგანაწესი შრომითი ხელშეკრულების ნაწილია. ამ შემთხვევაში სკოლა ვალდებულია მასწავლებელს შრომითი ხელშეკრულების დადებამდე გააცნოს შრომის შინაგანაწესი (არსებობის შემთხვევაში). სკოლა ვალდებულია მასწავლებელს გააცნოს შრომის შინაგანაწესში შეტანილი ცვლილება მისი შეტანიდან 14 კალენდარული დღის ვადაში.