ერთიანი ეროვნული გამოცდების პირველადი შედეგები უკვე ყველა საგანში ცნობილია. სულ ბოლოს, ლიტერატურისა და ფიზიკის ქულები გამოქვეყნდა. სწორედ ლიტერატურის გამოცდაზე მიიღო ვანის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუაგორას საჯარო სკოლის კურსდამთავრებულმა, მარიამ სოფრომაძემ 70-დან 70 ქულა.
როგორც აბიტურიენტი etaloni.ge-სთან ამბობს, გამოცდებისთვის მონდომებით ემზადებოდა, ძალიან ბევრი იშრომა და დაუფასდა კიდეც.
„ჩემი მოლოდინები გამართლდა, შრომა დამიფასდა. სწავლის გაგრძელებას ქუთაისში, აკაკი წერეთლის სახელობის უნივერსიტეტში ვაპირებ, სამართლის ფაკულტეტზე. სხვა საგნებშიც საკმაოდ კარგი ქულები მყავს. რეპეტიტორებთან ბოლო ერთი წელი ვემზადებოდი, თუმცა ცალკე ლიტერატურაზე არ მივლია, ჩემით ვკითხულობდი სხვადასხვა ტექსტს. მეოთხე საგნად ამის ჩაბარება იმიტომ გადავწყვიტე, რომ ლიტერატურა ძალიან მიყვარს - ეს გრძნობა ბავშვობიდანვე ღრმად მაქვს გამჯდარი. თუ იშრომებ, საკითხებს გადახედავ და ისწავლი, გამოცდა რთული და დაუძლეველი არ არის“,-აღნიშნა  მარიამ სოფრომაძემ.
აბიტურიენტის წარმატებით განსაკუთრებით მშობლიურ სკოლაში ხარობენ. სასკოლო საზოგადოება მას და ქართულის მასწავლებელ ნანა გიორგაძეს ამ მიღწევას ულოცავს.
„საგამოცდო ამბების სიხარული ჯერ კიდევ არ დამთავრებულა. ქართულსა და ინგლისურში უკვე აღარავის უკვირს მაქსიმალური ქულების აღება. საყოველთაოდ ცნობილია, რა რთულია არჩევითი საგანი - ქართული ლიტერატურა. ჩვენმა კურსდამთავრებულმა მარიამ სოფრომაძემ კი აუღებელი ციხესიმაგრის აღება შეძლო და 70 ქულიდან - 70 ქულა აიღო... სკოლა ამაყობს ჩვენი მოსწავლის მიღწევებით. ვულოცავთ მას ამ დიდ წარმატებას და მასწავლებელთან, პატივცემულ ნანა გიორგაძესთან ერთად, ვუსურვებთ, ილიას კალამივით მახვილი, ვაჟას ომახიან ხმასავით მჭექარე, შოთას პოემასავით სიბრძნით გაჯერებული ყოფილიყოს მათი სიტყვები აწმყოსა და მომავლის დიდებულ წარსულთან დასაკავშირებლად. სწორი გზებით ევლოთ, ღირებული და მარადიული იდეებით ესაზრდოებინოთ საკუთარი აზრები და ახალი თაობა. წყაროს წყალივით სჭირდება დღეს მართალი და ჭეშმარიტი სიტყვა ადამიანებს ...
ქართულის მასწავლებლობა უდიდესი მისიაა, ეს არ არის საგნის მასწავლებელი, ეს არის ცხოვრების, ღირსების, ადამიანობის, ქვეყნის სიყვარულისა და საზოგადო საქმეებისთვის თავგანწირვის სწავლება ლიტერატურულ მაგალითებზე... ღირსეულად ეტარებინოთ და წარმატებით შეგესრულებინოთ დაკისრებული მოვალეობა“,- ამბობენ სკოლაში.