სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე მიღების წესი მინისტრის ბრძანებით არის განსაზღვრული.
დოკუმენტის თანახმად, სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე აპლიკანტს ჩარიცხვის საფუძველია საბაზო პროფესიული უნარების გამოცდის წარმატებით ჩაბარება და ასევე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული გამოცდის ჩაბარება.
„სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვის მიზნით უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება შესაბამის პროგრამაზე აპლიკანტთა ჩარიცხვის წლის 1 თებერვლიდან 15 თებერვლამდე აცხადებს აპლიკანტთა მიღებას საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის (შემდგომ – მართვის სისტემა) სპეციალური პროგრამის გამოყენებით.
სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე აპლიკანტთა მიღების მიზნით უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ სპეციალურ პროგრამაში ასახული ინფორმაციის სისწორე, ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული ვადის ამოწურვიდან 7 სამუშაო დღის ვადაში, სპეციალურ პროგრამაში არსებული ღილაკის მეშვეობით, დადასტურებული იქნება მართვის სისტემის მიერ.
სპეციალურ პროგრამაში მითითებული უნდა იყოს:
ა) უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების:
ა.ა) სამართლებრივი ფორმა და სრული სახელწოდება;
ა.ბ) იურიდიული მისამართი და პროგრამის განხორციელების ადგილი;
ა.გ) ვებგვერდის მისამართი;
ა.დ) საკონტაქტო პირ(ებ)ის ვინაობა მათი ტელეფონების მითითებით;
ბ) სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის დასახელება, მიზანი და სწავლის შედეგი;
გ) სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის მოცულობა კრედიტებში;
დ) ინფორმაცია სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის აკრედიტაციის შესახებ;
ე) სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე გამოცხადებული ადგილების რაოდენობა, მათ შორის, სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული ადგილების რაოდენობა;
ვ) სწავლის საფასური;
ზ) უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული გამოცდა;
თ) სწავლების ენა;
ი) აპლიკანტისათვის განსაზღვრული სპეციალური პირობები“, - ნათქვამია ბრძანებაში, რომელიც სრულად შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.