მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ საბირქენდის N1 საჯარო სკოლაში სასწავლო წელი საინტერესო და მნიშვნელოვანი ღონისძიებებითაა დატვირთული.
ამჯერად, სკოლაში საპატიო სტუმარს, 1989 წლის 9 აპრილის აქციის მონაწილეს - ლელა ვეფხვაძეს უმასპინძლეს. მან ამ დღის მნიშვნელობასა და განვითარებულ მოვლენებზე ისაუბრა. ლელა ვეფხვაძემ 9 აპრილის სიმბოლოდ ქცეული სიმღერაც შეასრულა, რაც ძალიან ემოციური იყო.
სკოლაში დაღუპული გმირების ხსოვნას პატივი მიაგეს, ბოლოს კი, დირექტორის - საბინა მამედოვას ინიციატივით, დაღუპული მოქალაქეების პატივსაცემად სკოლის ეზოში, მიწვეულ სტუმრებთან ერთად, მარადმწვანე ხეები დარგეს.
ღონისძიებას საკრებულოს თავჯდომარე, მარნეულის მერი, მარნეულის მაჟორიტარი დეპუტატი, რესურსცენტრისა და მასწავლების სახლის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„ჩვენი სკოლისთვის ისტორიული დღე იყო. ჩვენი პროექტის მხარდამჭერი იყო მარნეულის მუნიციპალიტეტის საკრებულო, რისთვისაც დიდ მადლობას ვუხდით მათ. იყო ნერვიულობა და ემოციები. მადლობა ჩვენს მოსწავლეებს, რომლებმაც მთელი სული და გული ჩადეს ამ ყველაფერში, მშობლებს, ქართული ენის კათედრის წევრებსა და სამოქალაქო განათლების პედაგოგს. ეს დღე არასოდეს დაგვავიწყდება.  ჩვენ გვახსოვს 9 აპრილი“,- ამბობენ სკოლაში.