აფხაზეთის N12 საჯარო სკოლაში სასწავლო პროცესი დატვირთულია საინტერესო აქტივობებითა და ინიციატივებით, რომლებშიც მოსწავლეები დიდი ინტერესით ერთვებიან.
სკოლის ისტორია, სასწავლო წლის დაწყებიდან დღემდე, არაერთ საინტერესო დღეს ინახავს, მათ შორისაა აფხაზური ენის კვირეული, რომელიც გაჯერებული იყო შთამბეჭდავი ღონისძიებებით.
მოსწავლეთა თვითმმართველობის აქტიური ჩართულობით დაგეგმილი ღონისძიებები გაიხსნა დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეთა ნახატების გამოფენით - „ჩემი აფხაზეთი“.
სკოლაში, შემეცნებითი თვალსაზრისით, საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეებთან ჩატარდა საუბრები თემებზე: „აფხაზეთის სამეფოს ისტორია“;  „ხელი ჩამჭიდე, არსად გამიშვა! - ცნობილი აფხაზი და ქართველი საზოგადო მოღვაწეების მეგობრობა და ქართულ-აფხაზური ურთიერთობის აღდგენა (დიმიტრი გულია, ბაგრატ შინკუბა, ზურაბ პაპასქირი და სხვ.)“; „ქართული და აფხაზური ფოლკლორი“; „ჩვენ დავბრუნდებით! - ქართველებისა და აფხაზების ისტორიულ-ეთნიკური ურთიერთობები“.
აფხაზური ენის კვირეულის დახურვის დღეს კი, მე-7 კლასის მოსწავლემ ანიკო ეხვაიამ წაიკითხა ცნობილი აფხაზი პოეტების ლექსები აფხაზურ ენაზე, რამაც მრტად ემოციური გახადა ღონისძიებათა ციკლის კულმინაცია.