შეიძლება თუ არა სადამრიგებლო საათის ჩატარება გაკვეთილის ნაცვლად?
სადამრიგებლო საათის რეგულარულად ჩატარება კლასის ხელმძღვანელის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ვალდებულებაა.
მესამე თაობის ეროვნული სასწავლო გეგმის თანახმად, დაწყებითი საფეხურის დამრიგებელმა სადამრიგებლო საათი მინიმუმ ორ კვირაში ერთხელ უნდა ჩაატაროს, საბაზო-საშუალო საფეხურების კლასის ხელმძღვანელმა კი - არანაკლებ თვეში ერთხელ.
რამდენი წუთი უნდა დავუთმოთ სადამრიგებლო საათს? რამდენად  შესაძლებელია, რომ რომელიმე საგნის 1 საათი გამოვიყენოთ სადამრიგებლო საათად? - კითხვას, რომელსაც ბევრი მასწავლებელი სვამს, უწყების წარმომადგენლები პასუხობენ:
„ეროვნული სასწავლო გეგმის საათობრივ ბადეში სადამრიგებლო საათი არ არის მოცემული. აქედან გამომდინარე, სადამრიგებლო საათი არ წარმოადგენს საგანს. შესაბამისად, 25%-ის ფარგლებში მისთვის საათების დათმობა სხვა საგნების საათების ხარჯზე არ შეიძლება. დაწყებით საფეხურზე შეხვედრას ეთმობა ბოლო გაკვეთილის 15 წუთი, ხოლო  საბაზო-საშუალო საფეხურზე - გაკვეთილების შემდეგ 15 -30 წთ".
ცნობისთვის, ოფიციალური დოკუმენტის მიხედვით, საჯარო სკოლას უფლება აქვს, ეროვნული სასწავლო გეგმით ერთი კლასისთვის განსაზღვრული საათობრივი დატვირთვის ფარგლებში, კონკრეტული საგნის წლიური ჯამური საათობრივი დატვირთვის 25% გადაანაწილოს სხვა საგნებს შორის, თუმცა როგორც ირკვევა, სადამრიგებლო საათი არაა საგანი და ის ესგ-ს საათობრივი ბადით გათვალისწინებული არაა. შესაბამისად, სადამრიგებლო საათის ჩატარება გაკვეთილების ხარჯზე არ შეიძლება.