ყვარლის N2 საჯარო სკოლაში არაფორმალური განათლების ხელშეწყობის მიზნით სხვადასხვა სახის პროექტები ხორციელდება, მათ შორის აღსანიშნავია დოკუმენტური ფილმების ჩვენების კლუბის გახსნა.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, კლუბი 18 დეკემბერს, X-XI კლასების მოსწავლეთა ინიციატივით და ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგის - მზია ბაიდოშვილის ხელმძღვანელობით გაიხსნა.
მოსწავლეებმა გადაწყვიტეს, რომ გალაკტიონ ტაბიძის 130-ე წლისთავთან დაკავშირებით ენახათ XX საუკუნის პორტრეტებიდან დოკუმენტური ფილმი გალაკტიონ ტაბიძის ცხოვრებისა და შემოქმედების შესახებ.
ფილმმა მოსწავლეებზე წარუშლელი შთაბეჭდილება მოახდინა, გამოხატეს საკუთარი მოსაზრებები, იმსჯელეს, დეტალურად განიხილეს, შეაფასეს გენიალური ქართველი პოეტის ცხოვრება და მისი შემოქმედება. აღნიშნეს, რომ უჩვეულო ეფექტი მოახდინა ერთობლივად ფილმის ნახვამ და  განხილვამ, რამაც აამაღლა მათში კრეატიულობა, ანალიტიკური აზროვნება და ერუდიცია.
შეხვედრის დასასრულს, კლუბის წევრებმა შეარჩიეს დოკუმენტური ფილმები, რომელთა ნახვაც დაგეგმეს უახლოეს მომავალში. გამოთქვეს სურვილი, თავადაც გადაიღონ დოკუმენტური ფილმები, რაც მათში შემოქმედებითი უნარების განვითარებას შეუწყობს ხელს და უკვდავყოფს თანამედროვე ცხოვრების ამსახველ მოვლენებს.
როგორც სკოლაში აღნიშნავენ, განსაკუთრებული აქტიურობით გამოირჩეოდნენ - ნინი ვარადაშვილი, ნინი მახარობლიშვილი, მარიამ თამაზაშვილი, დიანა დენტოშვილი, ნატო გუგულოშვილი, ვალერი ტოჩილაშვილი.