ქუთაისის N40 საჯარო სკოლაში პედაგოგები მოსწავლეთა ცოდნის ამაღლებასა და განვითარებაზე აქტიურად ზრუნავენ. ისინი მოსწავლეებს საინტერესო პროექტებსა და აქტივობებს სთავაზობენ.
ამჯერად, სკოლაში მე-5 კლასის დამრიგებელმა, ისტორიის მასწავლებელმა ლალი რობაქიძემ, დავით აღმაშენებლის ხსენების დღესთან დაკავშირებით, კლასის საათი თემაზე - „მეფე დავით აღმაშენებელი“ ჩაატარა.
მასწავლებელმა მოსწავალეებს დავით აღმაშენებლის ეპოქა - დავითის განხორციელებული კულტურულ-საგანმანათლებლო საქმიანობა გააცნო.
როგორც სკოლაში აღნიშნავენ, კლასში, პრეზენტაციის წარდგენის შემდეგ დისკუსია გაიმართა. მოსწავლეებმა იმსჯელეს დავით აღმაშენებელის გატარებული რეფორმებისა და ღონისძიებების შესახებ, რამაც საფუძველი ჩაუყარა ერთიანი ქართული სახელმწიფოს ძლიერებას.
მოსწავლეებმა შეაფასეს დავითის მმართველობა. მათ ქვეყნის განვითარებაში პიროვნების როლი და მნიშვნელობა გააცნობიერეს.
შეხვედრის დასასრულს მოსწავლეებმა აღნიშნეს, რომ საქართველოს, თავისი ისტორიის მანძილზე არაერთი სახელგანთქმული მეფე ჰყოლია. მათ დიდებულ მეფეთა შორის დავით IV გამოარჩიეს, რომელსაც ქართველმა ერმა აღმაშენებელი უწოდა, რადგან დავითის სახელს უკავშირდება ქვეყნის აღმშენებლობა, გაერთიანება.
ბავშვებმა გაიხსენეს მეფის დიდი საბრძოლო გამარჯვებები - „ძლევაი საკვირველი“- დიდგორის ბრძოლა.
„მეფე დავითის ღვაწლი სახელმწიფოებრივი მშენებლობის საქმეში უდიდესია. ჩვენ გვახსოვს დავით აღმაშენებელი და მის მიერ განვლილი გზა სამშობლოს კეთილდღეობისთვის“, - აღნიშნავენ სკოლაში.