მეტი დატვირთვა ყოველთვის არ ნიშნავს გაზრდილ ხელფასს - როდის არ ნაზღაურდება დამატებითი საგაკვეთილო საათები?
26-09-2021
მასწავლებლის ანაზღაურება სამუშაო საათების მიხედვით გამოითვლება. პედაგოგთა ხელფასის დაანგარიშების წესები კანონითაა განსაზღვრული. სამუშაო საათების მიხედვით სამი ტიპის დატვირთვა არსებობს:
• ნაწილობრივი დატვირთვა –18-ზე ნაკლები საგაკვეთილო საათი კვირაში;
• სრული დატვირთვა – 18 საგაკვეთილო საათი კვირაში;
• სრულზე მეტი დატვირთვა - 19 ან მეტი საგაკვეთილო საათი კვირაში.
ნაწილობრივი დატვირთვის დროს მასწავლებელს ანაზღაურება და დანამატები უმცირდება (გარდა სადამრიგებლო დანამატისა). სრული დატვირთვის შემთხვევაში კი პედაგოგი სრულყოფილად იღებს დანამატსა და საათების მიხედვით დაანგარიშებულ ხელფასს.
მიუხედავად იმისა, რომ 18 საათი საკმარისია სრული დანამატის მისაღებად, პედაგოგთა დიდი ნაწილი ანაზღაურების გაზრდის მიზნით ცდილობს, მეტად დაიტვირთოს თავი.
კანონის მიხედვით, სრულზე მეტი დატვირთვისთვის (კვირაში 19-დან 25 საგაკვეთილო საათის ჩათვლით) მასწავლებელს ეძლევა დანამატი ყოველ დამატებით საგაკვეთილო საათზე კვირაში 5 ლარის ოდენობით. 25 საათზე მეტის აღების შემთხვევაში კი პედაგოგი დამატებით ანაზღაურებას ვერ მიიღებს.
სკოლას აქვს უფლება მასწავლებელს 25 საათზე მეტიც მისცეს, მაგრამ კანონით ანაზღაურებადია მაქსიმუმ 25 საათი.
განათლების ექსპერტთა ნაწილი ფიქრობს, რომ პედაგოგის მოტივი, მეტი ანაზღაურების მიზნით ზედმეტად დაიტვირთოს თავი, სწავლების ხარისხზე უარყოფითად აისახება.
შეგახსენებთ, რომ სტატუსის დანამატის სრულად აღებისთვის საკმარისია მასწავლებელს ჰქონდეს მინიმუმ 15 საათი კვირაში, დაწყებითი კლასების პედაგოგისთვის კი სტატუსის სრული დანამატის მისაღებად კვირაში 13-საათიანი დატვირთვაც საკმარისია.