21 მარტს დაუნის სინდრომის საერთაშორისო დღე აღინიშნება და მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში, ცნობიერების ამაღლების მიზნით, სხვადასხვა ღონისძიება იმართება. დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე გაერო-ს ეგიდით 2011 წლის 10 ნოემბერს დაწესდა და მას შემდეგ, საქართველოს საჯარო სკოლების მოსწავლეები სხვადახვა აქტივობით ცდილობენ, გააგებინონ მსოფლიოს, რომ მეგობრები ქრომოსომებს არ ითვლიან.
21 მარტს - დაუნის სინდრომის ცნობაადობის ამაღლების საერთაშორისო დღეს, სოლიდარობის გამოსახატად და აღნიშნული სინდრომის შესახებ ცნობიერების ასამაღლებლად, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის, ალერტკარის საჯარო სკოლის მოსწავლეების მონაწილეობით შედგა შეხვედრა-პერფორმანსი „ჩვენ ერთად ვართ მთავარია“.
ბავშვებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ „დაუნი“ დამაკნინებელი სიტყვა არ არის და რომ მეგობრები ქრომოსომებს არ ითვლიან! შეხვედრას ესწრებოდნენ: ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი - ლიანა საჯაია, სპეცმასწავლებელი - მზევინარ კვიკვინია, შეხვედრის ორგანიზატორი კი გახლდათ ბიბლიოთეკარი - აქსანა ლაგვილავა.