განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძის განცხადებით, უნივერსიტეტებში, მასწავლებლების მომზადების სამაგისტრო პროგრამა დაიწყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ 5 წლის შემდეგ, უფრო მაღალი კვალიფიკაციის მაგისტრი მასწავლებლები გვეყოლება.
„განათლების სამინისტრომ უნდა იზრუნოს, რომ სისტემის განახლება ახალი მასწავლებლებით მოახერხოს. ჩვენ ამის შეფასება გავაკეთეთ, დავითვალეთ მასწავლებლები ყველა საგანში და მათი საათების გადანაწილება. დეფიციტებიც განვსაზღვრეთ და კარგი არის ის, რომ ერთი მხრივ უნივერსიტეტებში დაიწყო მასწავლებლების მომზადების სამაგისტრო პროგრამა, რომელიც 5 წლიანია.
5 წლის შემდეგ გვეყოლება უფრო მაღალი კვალიფიკაციის მაგისტრი მასწავლებლები. ყოველწლიურად ხდება მასწავლებლების 60 კრედიტიანი პროგრამის გავლა. მაგალითად, თუ მე მინდა ქართულის მასწავლებელი გავხდე, ვაბარებ ამ საგანს და ვადასტურებ, რომ ვიცი ქართული ენა და ლიტერატურა, ამ საბუთით უნივერსიტეტში 1 წლით 60 კრედიტიან პროგრამას გავდივარ და მიენიჭება მასწავლებლის პროფესია,“- განაცხადა „კურეირთან“ საუბრისას ეკატერინე დგებუაძემ.