საიზოლაციო ოთახი, აკრძალული ზეიმები და მშობლებისა და ბავშვებისთვის დაწესებული განრიგი - ბაღებისთვის ახალი რეკომენდაციები ცნობილია
27-08-2020
ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებებისთვის ახალი კორონავირუსით გამოწვეულ ინფექციასთან (COVID-19) დაკავშირებული რეკომენდაციები ცნობილია.  აღნიშნული დოკუმენტი etaloni.ge -ს ექსკლუზიურად მოაწოდეს.
რეკომენდაციების მიხედვით, ბაღებმა უნდა შეადგინონ გეგმა ჯგუფების ოთახებისა და ოთახებში ბავშვების რაოდენობის შესახებ.
ბაღებმა უნდა უზრუნველყონ სიცხიანი და რესპირატორული სიმპტომების მქონე ბავშვებისთვის დროებითი საიზოლაციო ოთახის გამოყოფა;
სიცხის გადამოწმების შემდეგ 370С  ან 370С -ზე მეტი ტემპერატურის დადასტურების შემთხვევაში:
მასწავლებელი/აღმზრდელი/ძიძა/ადმინისტრაციის წარმომადგენელი არ დაიშვება დაწესებულებაში და ვალდებულია მიმართოს ოჯახის ექიმს;
აღსაზრდელი განათავსეთ წინასწარ მომზადებულ საიზოლაციო ოთახში. დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით მშობელს/კანონიერ წარმომადგენელს, რომელიც ვალდებულია ბავშვის დაწესებულებიდან დროულად გაყვანაზე;
დაწესებულებაში უზრუნველყავით ბავშვის მიღებისა და გაშვების დროში გაწერილი გრაფიკის დაცვა, ამასთან, რაიმე მიზეზით გრაფიკის დარღვევის აუცილებლობის შემთხვევაში, მშობელმა/კანონიერმა წარმომადგენელმა ბაღში მისვლამდე არანაკლებ 10 წუთით ადრე უნდა აცნობოს ტელეფონით ჯგუფის ხელმძღვანელს, რათა საკმარისი დრო იყოს იმისთვის, რომ ბავშვი მოამზადონ სახლში წასასვლელად;
მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის გონივრულ ვადაში  გამოუცხადებლობის შემთხვევაში დაწესებულება ვალდებულია  დაუკავშირდეს 112-ს, შესაბამისი სამედიცინო სერვისის მისაღებად ბავშვის გადამისამართების მიზნით.
ბაღებმა უნდა უზრუნველყონ ბავშვებისთვის ფანქრების, მაკრატლებისა და სხვა საშუალებებისთვის ინდივიდუალური ყუთების შექმნა ისე, რომ სახელოვნებო/გასართობი საქმიანობის დროს თითოეულმა გამოიყენოს მისთვის ინდივიდუალურად განკუთვნილი ყუთი; ასევ იკრძალება სახლიდან სათამაშოების წამოღება;
სააღმზრდელო დაწესებულებებმა ხმარებიდან უნდა ამოიღონ ისეთი სათამაშოები, რომელთა რეცხვა და დეზინფიცირება ვერ ხერხდება;
ასევე, იკრძალება ყოველგვარი გართობის ღონისძიება, რომელიც ითვალისწინებს ბავშვთა დიდი ოდენობით თავშეყრას.
აღმზრდელებმა და ძიძებმა განსაკუთრებული თვალყური უნდა ადევნონ:
ბავშვებმა საკვების მიღებამდე და მიღების შემდეგ, საპირფარეშოში შესვლისა და გამოსვლის შემდეგ საფუძვლიანად დაიბანონ ხელები წყლითა და საპნით და კარგად გაიმშრალონ ერთჯერადი ხელის გასამშრალებელი საშუალებებით;
დაეხმარეთ/ასწავლეთ/გამოუმუშავეთ ჩვევა ბავშვებს, რომ დახველებისა და დაცემინების დროს მიიფარონ სუფთა ხელსახოცი ან მოხრილი იდაყვი. ქცევების დემონსტრირებისთვის გამოიყენეთ სათამაშოები/ თოჯინები;
თუ რომელიმე ბავშვი თავს შეუძლოდ იგრძნობს (მაგ. თუ ეტკინებათ თავი, მუცელი, დაუფიქსირდება  ტემპერატურის მატება) დაუყოვნებლივ უზრუნველყავით მისი გადაყვანა საიზოლაციო ოთახში.
რეკომენდაციები სრულად იხილეთ მიბმული ფაილის სახით: