„პირველი ვარიანტი საშინელება იქნება“ - როგორი განწყობით შევიდნენ მათემატიკის გამოცდაზე აბიტურიენტები?
14-07-2020
დღეს აბიტურიენტები მათემატიკის გამოცდას აბარებენ. მათმა მღელვარებამ რეგისტრაციის დაწყებისთანავე იმატა. რეგისტრაციის რიგში მდგომი აპლიკანტები ქართულისა და ისტორიის გამოცდასაც აფასებდნენ. მათი უმრავლესობა ფიქრობს, რომ ქართული მარტივი იყო, ისტორიის პირველი ვარიანტი „დამანგრეველი“, ამავე საგნის მესამე ვარიანტი კი „ტკბილი“.
„არც ისტორია ვიცი, არც მათემატიკა, ორივეს ვაბარებ იქნებ ზღვარი რომელიმეში გადავლახო. არ მოვმზადებულვარ ქართულიც ისე ჩავაბარე, მაგრამ ქართულში კარგი ქულის იმედი მაქვს. პირველად ვწერე ესე, არასდროს დამიწერია სკოლაში, საინტერესო ყოფილა სააზროვნო თემის დაწერა, ვფიქრობ, კარგ ქულას ავიღებ“.
„ვნერვიულობ. მათემატიკა ძალიან მიყვარს და ყოველთვის კარგად ვსწავლობდი, მაგრამ ახლა ძალიან ვღელავ“.
„ისტორიის პირველმა ვარიანტმა ისე “დამგრუზა” ახლაც მგონია, რომ პირველი ვარიანტის მათემატიკა საშინელება იქნება“.
„საკმარისი დრო აქვს დათმობილი მათემატიკას და მგონია, რომ მარტივად გავუმკლავდები. მართალია, უნივერსიტეტებს შიდა ბარიერი აქვთ დაწესებული, მაგრამ ზღვარი 12 ქულაა, თუ არ ვცდები, ამიტომ ვფიქრობ, ყველა გადალახავს. მე მინიმალური ქულა არ მინდა, მაქსიმალური ქულისთვის შევდივარ“.
„ისტორიის გამოცდაზე ისეთი ტკბილი და გემრიელი ტესტი შემხვდა, მესამე ვარიანტი ვიყავი. იღბლიანი ვარ და მათემატიკაც გამიმარტივდება“.
დღეს და ხვალ აბიტურიენტები მათემატიკას ჩააბარებენ, შემდეგ დღეებში კი ეროვნული გამოცდები სხვა საგნებში გაგრძელდება.