აბიტურიენტები დღეს ისტორიის გამოცდას აბარებენ. ოჯახის წევრები მათ საგამოცდო ცენტრის გარეთ ელოდებიან. გულშემატკივართა შორის, ერთი ქალბატონი ზედმეტად ნერვიულობდა.
„როგორ ვიქნები, ნანა, მთელი ღამე არ მძინებია. ნაოპერაციები ბავშვი როგორ უნდა მოგვეყვანა გამოცდაზე, წარმოდგენა არ მქონდა“. ამ სიტყვების გაგონებაზე, ქალბატონს სხვა გულშემატკივრები შემოესივნენ - „ბრმა ნაწლავის ოპერაცია აქვს გაკეთებული, ძლივ დადის, თან ჭრილობა აწუხებდა. ახლა რომ არ გავსულიყავით, წელს კარგავდა და ამიტომ თვითონ არჩია ასე...“ - საყოველთაო განმარტებებს აკეთებდა აპლიკანტის ბებია.
„წელს რთული გამოცდა არ იქნება, ისედაც არაა რთული, მაგრამ პანდემიის გამო, მეორე მსოფლიო ომის შემდგომი პერიოდი საკითხებში საერთოდ არ შეუტანიათ“, - დაამშვიდა ნაოპერაციები აპლიკანტის ბებო გულშემატკივარმა, - „კარგად ვიცი, რა სირთულის ტესტებია. მეოთხე წელია ეროვნულ გამოცდებს ვესწრები“. ამ განცხადებას გულშემატკივრებში დიდი აჟიოტაჟი მოჰყვა, ქალბატონმა ზედმიწევნით იცოდა საკითხები, რომლებიც წინა წლებში აბიტურიენტებს შეხვდათ და მშობლებს მცირე ისტორიული ექსკურსიც ჩაუტარა, ჩვენ კი გავარკვიეთ, რომ ეს ქალბატონი ჯერ შვილს, შემდეგ ძმისშვილებს და უკვე წელს, დისშვილს გულშემატკივრობს. მეოთხე წელია ეროვნულ გამოცდებზე დადის და იხუმრა კიდეც, რომ არ მოვიდე, ალბათ „არას“ დამიწერენო.