მუნიციპალურ პროგრამებში ჩართული პედაგოგები, მწვრთნელები და თერაპევტები, შეჩერებული სწავლების მიუხედავად, სახელფასო ანაზღაურებას შეუფერხებლად მიიღებენ, თუმცა პედაგოგებს, სწავლის აღდგენის შემდეგ, გაცდენილი საათების აღდგენაც მოუწევთ.
„ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებების გატარების მიზნით დროებით შეჩერებულია სასწავლო პროცესი და რიგი სასწავლო-სამედიცინო თუ სხვა ტიპის მუნიციპალური პროგრამების მუშაობა. თბილისის მერია ითვალისწინებს შექმნილ მდგომარეობას და იმის გამო, რომ ამ პროგრამებსა და დაწესებულებებში დასაქმებული ადამიანები ამ რთულ სიტუაციაში შემოსავლის გარეშე არ დარჩნენ, უწყვეტად განვაგრძობთ ამ პროგრამების სახელფასო დაფინანსებას. კერძოდ, მომსახურების შეჩერების მიუხედავად, გაგრძელდება აუტისტური სპექტრის მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციის ცენტრების, საცურაო აუზების, სპორტული სკოლების პედაგოგ-მასწავლებლების ხელფასების დაფინანსება, რომელიც გაიცემა იმ პირობებით, რომ კორონავირუსული ინფექციის საფრთხის აღმოფხვრის შემდეგ, პედაგოგ-მასწავლებლებმა უნდა აანაზღაურონ ყველა გაცდენილი საათი. გაგრძელდება სოციალურად დაუცველი მაღალი აკადემიური მოსწრების მქონე მოსწავლეების, ასევე არამოთხოვნადი სპეციალობებით დაინტერესებული მოსწავლეების პროგრამების დაფინანსება“, - განაცხადა თბილისის მერმა კახა კალაძემ და დასძინა სწავლების შეჩერების მიუხედავად, მერიის ბალანსზე არსებული კულტურული, სპორტული, საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრებში დასაქმებული პერსონალის, მწვრთნელებისა და პედაგოგების მარტის სახელფასო ანაზღაურება გაიცემა:
„მათ შორის საუბარია ხელოვნების სკოლების, მოსწავლე-ახალგაზრდობის სასახლის პედაგოგებზე. ჯამში საუბარია 2500-მდე პედაგოგის, მწვრთნელისა და თერაპევტის დაფინანსებაზე, რომლებიც 25 ათასამდე ბავშვსა და ახალგაზრდა ემსახურებიან. ჩვენი გუნდისთვის უპირველესი მიზანი მოქალაქეების ჯანმრთელობა და მათზე ზრუნვა“.