საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები პირებისთვის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე ჩარიცხვისა და დაფინანსების წესი დამტკიცდა.
ცვლილებები „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონში შევიდა.
ბრძანების მიხედვით, სასურველ საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებზე გამოცდების გარეშე ჩაირიცხებიან ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები პირები, რომლებიც 2019 წელს გამოცდებისთვის დარეგისტრირდნენ, მაგრამ გამოცდებში მონაწილეობა ვერ შეძლეს ან უნივერსიტეტში ჩარიცხვის უფლება ვერ მოიპოვეს.
აღნიშნული ვრცელდება ბაკალავრიატის, მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებულ საბაკალავრო-სამაგისტრო, ვეტერინარის მომზადების, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის ან მაგისტრატურის აკრედიტებულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე.
კანონში შესულ ცვლილებებს ხელს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი აწერს.
მთავრობის ცნობით, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან 2019 წელს გამოცდებზე დარეგისტრირებული პირებისთვის მიმდინარე წლის ხარჯი 226.1 ათასი ლარის ოდენობით განისაზღვრება, ხოლო მომდევნო წლის - 452.2 ათასი ლარით.