„მხარს დავუჭერ ხელოვნების და სპორტის განათლების კომპონენტში გაერთიანებას, თუმცა შემოქმედებითი კავშირები, მათ შორის თეატრის, კინოს და სხვა მიმართულებით დამატებით განხილვას მოითხოვს,“-ამის შესახებ პარლამენტის განათლების და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაშმა ჟურნალისტებთან განაცხადა.
მისი თქმით, შემოქმედებითი კავშირების საკითხი დამატებით განხილვას საჭიროებს:
„აბსოლუტურად ვიზიარებ იმ მოსაზრებას, რომ განათლების სტრუქტურაში სახელოვნებო და სპორტული კომპონენტი უნდა გაძლიერდეს, ყველა სასწავლო დაწესებულება განათლების და მეცნიერების სამინისტროს ქოლგის ქვეშ უნდა მოექცეს, მათ შორის- თეატრალური, აკადემია, კონსერვატორია და ა.შ. თუმცა  ვფიქრობ, რომ მთლიან შერწყმასთან დაკავშირებით ჩვენ დამატებითი განხილვა გვჭირდება, რადგან, ვფიქრობ, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის თვალსაზრისით, სპორტული ფედერაციების მართვის თვალსაზრისით  საკითხები რჩება, რომლის მართვა პირველივე ეტაპზე სრული შერწყმით  რთული იქნება. ეს არის საკითხი, რასაც დამატებით განვიხილავთ. უმრავლესობის ფორმატში დამატებით კონსულტაცია გვექნება, მათ შორის-პარლამენტის თავმჯდომარესთან და პრემიერ-მინისტრთან. ამ ეტაპზე აბსოლუტურად მისაღებია და მხარს დავუჭერ ხელოვნების და სპორტის განათლების კომპონენტში გაერთიანებას, თუმცა შემოქმედებითი კავშირები, მათ შორის თეატრის, კინოს და სხვა მიმართულებით დამატებით განხილვას მოითხოვს.“ - განაცხადა ჯაშმა.
განათლების და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარის განმარტებითვე, „დიდი ცივილიზაციის ქვეყნებში, კულტურის სამინისტრო რჩება ცალკე“:
„დიდი ცივილიზაციის ქვეყნებში, კულტურის სამინისტრო რჩება ცალკე, ან ტურიზმთან ერთად გაერთიანებული. მე უფრო მეორე მიმართულების მხარდამჭერი ვიქნებოდი, რომ კულტურა, სპორტი და ტურიზმი დარჩეს ცალკე უწყებად, თუნდაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ფორმით, მაგრამ ეს მოითხოვს დამატებით განხილვას“, - აღნიშნა მარიამ ჯაშმა.
შეგახსენებთ, რომ კულტურის და სპორტის სამინისტრო განათლების და მეცნიერების სამინისტროს უერთდება.