5 ოქტომბერს მსოფლიოს 100-ზე მეტ ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოში, მასწავლებელთა საერთაშორისო დღე აღინიშნება და ეს ტრადიცია სათავეს 1994 წლიდან იღებს. იდეა კი რამდენიმე პედაგოგიურ ორგანიზაციას ეკუთვნის და დამფუძნებლების განმარტებით, ამ დღის დაწესება მიზნად მასწავლებლების მხარდაჭერას ისახავს.
თუმცა არის ქვეყნები, სადაც მსგავსი ტრადიცია არ დამკვიდრებულა - იაპონიაში, საერთოდ არ არსებობს მასწავლებლის დღე, სამაგიეროდ, თამამად ვიტყვით, რომ იქ პედაგოგი და მისი ღვაწლი ფასდაუდებელია.
ერთ-ერთი პედაგოგი თავის ჩანაწერებში საუბრობს, რომ იაპონიაში მასწავლებლის პროფესიული დღე არ არსებობს. სხვათა შორის, როდესაც ეს ამბავი შეიტყო, ძალიან გაუკვირდა, რატომ არ აფასებენ იქ ადამიანებს, რომელთაც მომავალი თაობების აღზრდა ევალებათ?
თუმცა, რეალობა რადიკალურად განსხვავებული აღმოჩნდა, რადგან მეტროში მოხუცმა ადგილი დაუთმო - პედაგოგის სამკერდე ნიშნის გამო; მოგვიანებით კი შეიტყო, რომ მასწავლებლებისთვის ცალკე მაღაზიებია, სადაც ისინი დიდი ფასდაკლებით ყიდულობენ საჭირო ნივთებს.
იაპონიაში ასევე არის მასწავლებლებისთვის განკუთვნილი სოციალური შეღავათები და ისინი არასოდეს დგანან რიგში.
იქ მასწავლებლობა ყველაზე პატივსაცემი პროფესიაა, ადგილობრივი მეწარმეებისთვის საამაყო და პრესტიჟულია, როდესაც მაღაზიაში მასწავლებელი შედის, მეტროში კი მათთვის ცალკე ადგილებია გამოყოფილი...
ჰოდა, რაში სჭირდებათ იაპონელ მასწავლებლებს ცალკე აღებული დღესასწაული, როდესაც თითოეული მოქალაქე ხელისგულზე ატარებს?
etaloni.ge ყველა პედაგოგს ულოცავს პროფესიულ დღეს.