პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის/მოკლე ციკლის საგანმანათლებლო პროგრამის/პროფესიული მომზადების პროგრამის/პროფესიული გადამზადების პროგრამის/სახელმწიფო ენაში მომზადების პროგრამის კომპონენტების დისტანციურად განხორციელების წესისა და პირობები განისაზღვრა.
დოკუმენტის თანახმად, პროფესიული საგანმანათლებლო სტანდარტით განისაზღვრება პროგრამის ის კომპონენტები, რომელთა დისტანციურად სწავლება ან/და შეფასება შესაძლებელია პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის/მოკლე ციკლის საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში და იმ პროფესიული მომზადების/პროფესიული გადამზადების პროგრამების ფარგლებში, რომელიც ეფუძნება პროფესიულ საგანმანათლებლო სტანდარტს.
რაც შეეხება სახელმწიფო ენაში მომზადების პროგრამას, შინაარსის მარეგულირებელი აქტით განისაზღვრება პროგრამის ის კომპონენტები, რომელთა დისტანციურად სწავლება ან/და შეფასება შესაძლებელია ამ პროგრამის ფარგლებში.
სრულად დისტანციური სწავლება დასაშვებია პროფესიული მომზადების პროგრამის/პროფესიული გადამზადების იმ პროგრამებზე, რომლებიც არ ეფუძნება საგანმანათლებლო სტანდარტს:
ა) მონაცემთა დამუშავება Microsoft Excel-ის საშუალებით;
ბ) Full-stack ვებდეველოპმენტი;
გ) ციფრული პროდუქტების ტესტირება;
დ) კიბერუსაფრთხოება;
ე) Front End დეველოპმენტი – React;
ვ) DevOps მენეჯმენტი;
ზ) Back End დეველოპმენტი: Java;
თ) IT პროექტების მართვა და ანალიზი: Agile და Scrum მეთოდოლოგია;
ი) ციფრული რეკლამის მართვა;
კ) გრაფიკული დიზაინი და UX/UI;
ლ) სოციალური მედიის მართვა.
„პროფესიული უნარების სააგენტო ვალდებულია 2024 წლის 1 ოქტომბრამდე უზრუნველყოს ამ წესის ძალაში შესვლამდე დამტკიცებულ პროფესიულ საგანმანათლებლო სტანდარტებში წესის მე-3 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული კომპონენტების დისტანციურად სწავლების შესაძლებლობების განსაზღვრა და შესაბამისი ჩანაწერების ასახვა“, - აღნიშნულია ბრძანებაში.