რამდენიმე დღეა საზოგადოების განხილვის საგანს წარმოადგენს სკოლის გამოსაშვები გამოცდების გაუქმების საკითხი. როგორც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში დაანონსდა, 2020 წლიდან საატესტატო გამოცდების გაუქმება იგეგმება, მე-11 კლასის მოსწავლეებისთვის კი წელსვე უნდა მოიხსნას გამოსაშვები გამოცდები.
განათლების მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი ამბობს, რომ აღნიშნულის მიზეზი სკოლის გაძლიერებას ემსახურება. მისი თქმით, მოსწავლეები ცოდნის მიღებაზე უნდა იყვნენ ორიენტირებულნი და არა საგამოცდოდ მომზადებაზე. მინისტრის ცნობით, საატესტატო გამოცდების გაუქმების შემთხვევაში, სკოლაში შიდა გამოცდები ჩატარდება. მიხეილ ბატიაშვილი ასევე ამბობს, რომ სკოლას უნდა დაუბრუნდეს თავისი ფუნქცია და მისაღები გამოცდები სკოლის პროგრამასთან მაქსიმალურად დაახლოებული უნდა იყოს.
Etaloni.ge შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ გამოქვეყნებულ სკოლის გამოსაშვები გამოცდების ტესტურ ნიმუშებს გთავაზობთ, რათა თავად შეაფასოთ რა კითხვებზე უწევთ სკოლის დამთავრებისას მოსწავლეებს პასუხის გაცემა და რამდენად სწორია აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღება.