„როგორ გავხდეთ მსოფლიოს მბრძანებელი, ანუ ფარადეის გალია“ - ქუთაისის N12 სკოლის მეათეკლასელებმა საინტერესო პროექტზე იმუშავეს
ქუთაისის N12 საჯარო სკოლაში მოსწავლეთა განვითარებასა და ცოდნის ამაღლებაზე ორიენტირებული გაკვეთილები ტარდება. მასწავლებლები ცდილობენ, სასწავლო პროცესში თითოეული მოსწავლე ჩაერთოს, სწორედ ამიტომ მათ საინტერესო აქტივობებს სთავაზობენ.
ამჯერად, სკოლაში მე-10 კლასის მოსწავლეებმა ( პედაგოგიო - თ. ხაჩიძე) ფიზიკის პროექტზე - „როგორ გავხდეთ მსოფლიოს მბრძანებელი, ანუ ფარადეის გალია“ მუშაობა დაასრულეს.
როგორც სკოლაში აღნიშნავენ, პროექტის მიზანს იმ მოვლენის გამოკვლევა წარმოადგენდა, რომელიც ფიზიკაში „ელექტროსტატიკური დაცვის“ სახელითაა ცნობილი.
მოსწავლეებმა პროექტზე მუშაობისას რამდენიმე ეტაპი გაიარეს: გამოიკვლიეს ექსპერიმენტულად - როგორ მოქმედებს დამუხტული სხეულის ველი „ელექტრულ სულთანზე“, როცა იგი მოთავსებულია ლითონის ბადის შიგნით; როგორ არის განაწილებული ელექტრული მუხტი ღრუ სფეროს შიგნით.
მათ ასევე გაარკვიეს - რა მოხდება, თუ გამტარ სხეულს გარე ელ. ველში მოვათავსებთ; როგორ არის განაწილებული ელ. მუხტი გამტარის ზედაპირზე და მის შიგნით; ისაუბრეს თუ რატომ ათავსებენ სხვადასხვა სიდიდეთა გამზომ უზუსტეს ხელსაწყოებს ლითონის ყუთში და რატომ ფარავენ სათავსს, რომელშიც ასაფეთქებელ ნივთიერებებს ინახავენ, ყველა მხრიდან ლითონის ბადით.
მიიღეს ინფორმაცია და გაიგეს უფრო მეტი - რატომ ჰქვია ლითონის ბადეს, რომელიც ელ. ველის ეკრანირებას (მისგან დაცვას) ახდენს, „ფარადეის გალია“ როგორ იცავენ ჭექა-ქუხილისაგან, ფარადეის გალიის დახმარებით, ნავებსა და ხომალდებს გაშლილ ზღვაში.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი პროექტები მოსწავლეთა ცოდნის ამაღლებისა და მოტივაციისთვის მნიშვნელოვანია, რაზეც სკოლა აქტიურად ზრუნავს.