საზოგადოების უდიდესი ნაწილი ერთხმად თანხმდება, რომ სკოლის მოსწავლეებისთვის ჯანსაღი საკვების მიღება მნიშვნელოვანია.  ამავდროულად, კი საქართველოს ზოგიერთ სკოლაში ბუფეტიც კი არ არის და მოსწავლეებს კვება მხოლოდ დილით, სახლში ან მარკეტში ნაყიდი წასახემსებლებით უწევთ.
2017 წლიდან არსებობს რეგულაცია, რომლის მიხედვითაც სკოლის ბუფეტში რიგი საკვები პროდუქტის გაყიდვა აკრძალულია. ამის მიზანი მოსწავლეებისთვის ჯანსაღი საკვების მიწოდება და სასწავლო პროცესზე მათი კონცენტრირების გაზრდა იყო.
„ჯანსაღი საკვები ყოველდღიურ რეჟიმში დაეხმარება მოსწავლეებს კონცენტრირება მოახდინონ საგაკვეთილო პროცესზე, რაც ხელს შეუწყობს მათ მარტივად აითვისონ სასკოლო მასალა“,- ვკითხულობთ განათლების სამინისტროს ვებ-გვერდზე.
სკოლის ბუფეტში აკრძალულია წასახემსებლების - ჩიფსების, ე.წ სუხარიკების, ჟელიბონების, კანფეტების, შოკოლადების, გაზიანი სასმელების (გარდა გაზიანი მინერალური წყლისა) გაყიდვა.
საინტერესოა, ამოწმებს თუ არა შესაბამისი სამსახური სკოლის ბუფეტებში არსებულ მდგომარეობას. ამის გასარკვევად Etaloni.ge საქართველოს სურსათის უვნებლობის სააგენტოს ცხელ ხაზს დაუკავშირდა.
„ზოგადად, ყველა სასურსათო ობიექტზე რეგულარული შემოწმებები ხორციელდება. თუ განსაკუთრებული შემთხვევაა, გვიკავშირდებიან და თუ რაიმე სახის დარღვევაზეა საუბარი, აქ უკვე დამატებითი გასვლითი ღონისძიება ეწყობა შესაბამისი ქალაქის კონტროლის სამსახურიდან. სკოლების ბუფეტებსაც ჩვენ ვამოწმებთ“,- გვიპასუხეს სურსათის უვნებლობის სააგენტოს ცხელ ხაზზე.