სწავლა-სწავლების პროცესში საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენება ძალიან მნიშვნელოვანია. სახელმძღვანელოებთან ერთად თვალსაჩინოებით სწავლება სასწავლო პროცესს ახალისებს და ამარტივებს.
საგანმანათლებლო რესურსების ტიპები ეროვნული სასწავლო გეგმითაა განსაზღვრული. ესენია:
• გრიფმინიჭებული სასკოლო სახელმძღვანელო;
• საქართველოს კანონმდებლობის საფუძველზე სამინისტროსთან შეთანხმებული სახელმძღვანელო;
• დამატებითი საგანმანათლებლო (მათ შორის, ელექტრონული) რესურსები;
• სხვადასხვა სახის თვალსაჩინოება (რუკები, პლაკატები, მოდელები და სხვ.).
მასწავლებელს უფლება აქვს, სახელმძღვანელოების გარდა, სწავლებისას დამატებითი საგანმანათლებლო რესურსი და თვალსაჩინოება გამოიყენოს. თუმცა აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ პედაგოგს (ან დირექციას) უფლება არ აქვს მოსწავლეს ან მის მშობელს დამატებითი საგანმანათლებლო რესურსის ან თვალსაჩინოების შეძენა მოსთხოვოს.
რაც შეეხება თავად საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენების წესს, დამატებითი თვალსაჩინოების სასწავლო პროცესში გამოყენება უნდა ემსახურებოდეს ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული მიზნების მიღწევას. აღსანიშნავია, რომ მისი შინაარსი, დიზაინი ან სხვა რაიმე ნიშანი არ უნდა შეიცავდეს დისკრიმინაციულ ან დისკრედიტაციულ (მათ შორის, ენის, ეროვნების, სქესის, ეთნიკური და სოციალური კუთვნილების და სხვა ხასიათის) ელემენტებს.